Lato w pełni, dlatego nie dziwi fakt, że Wrocławianie coraz częściej na miejsce spotkań wybierają nadrzeczne tereny zamiast tłocznego Rynku. Czeka tu na nich wiele atrakcji.

Coraz bardziej rozbudowane zaplecze gastronomiczne i dobre warunki do uprawiania sportów powodują, że w dni wolne można tu spotkać tłumy. Czy dawniej też można było zauważyć taką tendencję wśród mieszkańców? Tego dowiemy się już 20 lipca podczas kolejnej edycji River Day – rejsie po wrocławskich rzekach organizowanych przez grupę deweloperską Angel Poland.

Od wielu lat zauważalny jest trend, który z każdym sezonem rośnie na popularności. Wrocławianie w sezonie letnim tłumnie przybywają nad Odrę i okoliczne rzeki. Jest to miejsce do organizacji spotkań z przyjaciółmi i forma weekendowej rekreacji. W ramach takiego nadrzecznego odpoczynku mieszkańcy spacerują wzdłuż brzegów, jeżdżą na rowerach i hulajnogach, a także spędzają czas z rodziną i przyjaciółmi. Każdego roku w pobliżu nabrzeży Odry powstają kolejne klimatyczne lokale gastronomiczne. Takie miejsca odwiedzane są przez wrocławian często i chętnie. Choć wydawać by się mogło, że jest to stosunkowo nowy miejski styl życia, takie zachowania dało się już zaobserwować w dawnych latach.

– Wbrew powszechnym opiniom to nie Rynek był miejscem, gdzie mieszkańcy spędzali swój wolny czas, a Rakowiec. Ta dawna wieś, położona tuż za miedzą, a właściwie za Odrą i Oławą była jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc wrocławskiej rozrywki. To na jej terenie rozlokowano liczne siedziby towarzystw propagujących ruch na świeżym powietrzu, w tym z racji położenia sporty wodne. Tory kolarski i wioślarski to nie jedyne ciekawe atrakcje. To tu znajdowało się najwięcej restauracji oferujących możliwość spędzenia czasu w gronie rodziny i znajomych. Znajdujące się na jej terenie kąpieliska oraz lunapark przyciągały rzesze spragnionych rozrywki i wypoczynku. To także ciekawe miejsca i obiekty z XIX wieku związane z pozyskiwaniem wody. – opowiada Michał Karczmarek, znany
wrocławski historyk i przewodnik.

Jeśli jesteście zainteresowani tą tematyką, to już wkrótce będzie świetna okazja, aby poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie podczas kolejne edycji River Day. Będą to rejsy, które w sobotę 20 lipca wystartują z Przedmieścia Oławskiego. Jest to miejsce o bardzo ciekawej historii, zwłaszcza w kontekście rzek.

Nazwa osiedla pochodzi od przepływającej przez jego teren rzeki Oławy. A tak niewiele brakowało by w drugiej połowie XIX w. Oława zniknęłaby z mapy miasta. Jednak znaczenie jakie miała dla Śląskiej metropolii przeważyło, że tylko nieznacznie ją skorygowano. Poznanie historii tej rzeki oraz terenów położonych w jej bezpośredniej bliskości jak i tych dalszych będzie tematem rejsów, na które serdecznie zapraszam. – przekonuje Michał Karczmarek.

Rejsy wyruszą z mariny przy ul. Walońskiej obok apartamentowca Angel River. Przewidziana trasa obejmuje m.in. wybrzeże Juliusza Słowackiego, most Grunwaldzki, bulwar Dunikowskiego, wybrzeże Stanisława Wyspiańskiego. Bezpłatne rejsy z przewodnikiem rozpoczną się o 11.00 i potrwają do 16.00. Obowiązują zapisy przez portal Evenea:
https://evenea.pl/event/riverday/. Ilość miejsc jest ograniczona.

River Day organizowany jest w ramach Dnia Otwartego, który odbędzie się w biurze sprzedaży Angel City przy ul. Walońskiej 11/4u, w godz. 10.00 – 15.00. W ramach dnia otwartego obok rejsów statkiem, będzie można skorzystać ze specjalnej, wakacyjnej oferty na zakup mieszkań w najnowszej inwestycji przy ul. Walońskiej tj. Angel City a także zobaczyć Wrocław z perspektywy najwyższego budynku na Przedmieściu Oławskim.

Angel City Wrocław to kolejna – po ostatnio zrealizowanych Angel River i OVO Wrocław – inwestycja grupy deweloperskiej Angel Poland Group w stolicy Dolnego Śląska, która istnieje od 2003 roku. Zatrudnia około 300 pracowników w biurach w Krakowie i we Wrocławiu. Grupa należy do czołowych deweloperów w Polsce, z inwestycjami o wartości przekraczającej 500 mln euro. W portfolio firmy znajdują się flagowe projekty: Angel Stradom, Angel Wawel, Angel Plaza, Angel City Kraków, Wilanow One (Warszawa), Angel River, kompleks apartamentowy OVO z hotelem DoubleTree by Hilton, czy 5-gwiazdkowy butikowy hotel The Granary. Ponadto grupa wybudowała również dom opieki dla seniorów Angel Care we Wrocławiu. Rejsy po Odrze i Oławie – życie Wrocławian skoncentrowane wokół rzek.