W związku z napaścią Rosji na Ukrainę obywatele ukraińscy mogą korzystać z darmowych przejazdów pociągami Kolei Dolnośląskich, PKP Intercity oraz pojazdami wrocławskiej komunikacji miejskiej. Jeżeli chodzi o pociągi POLREGIO, spółka jest aktualnie w trakcie szczegółowych ustaleń z Urzędami Marszałkowskimi.

Koleje Dolnośląskie

Darmowe przejazdy pociągami Kolei Dolnośląskich dotyczą zarówno tych, którzy przekraczają granicę w ostatnich dniach i godzinach, jak i tych, którzy w Polsce są od dawna. Każdy pasażer Kolei Dolnośląskich obywatelstwa ukraińskiego otrzyma tzw. bilet zerowy. Nowe zasady obowiązują do niedzieli (6 marca) do północy. W zależności od rozwoju sytuacji na Ukrainie termin obowiązywania ulgi może zostać przedłużony.

MPK Wrocław

Na prośbę prezesa MPK Wrocław, kontrolerzy biletów wstrzymają się od wystawiania uciekającym przed wojną obywatelom Ukrainy wezwań do zapłaty za brak ważnego biletu. Każdy, kto przyjedzie do Wrocławia w związki z działaniami wojennymi i posiada przy sobie ukraiński paszport, może podróżować transportem zbiorowym bez opłat.

PKP Intercity

Obywatele Ukrainy mogą również podróżować bezpłatnie w klasie 2 w wagonach z miejscami do siedzenia pociągów TLK i IC. Przejazdy te odbywają się na podstawie paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie. Osoby te mogą pobierać nieodpłatne rezerwacje, a w przypadku ich braku mogą podróżować bez rezerwacji miejsca. Jeżeli obywatel Ukrainy zakupił już bilet, to może go zwrócić lub wymienić na nieodpłatną rezerwację miejsca. Zwrot pieniędzy za zakupione bilety dokonywany jest bez potrąceń.

POLREGIO

Przejazd pociągami POLREGIO ma być bezpłatny dla obywateli Ukrainy na terenie całego kraju. Spółka jest w trakcie szczegółowych ustaleń z Urzędami Marszałkowskimi, na których zlecenie realizuje przewozy. POLREGIO jest również przygotowane do przekazania zmodyfikowanych wagonów typu 120A, by pomóc ludziom ewakuowanym od granic z Ukrainą, w tym osobom chorym z koniecznością przejazdu w pozycji leżącej. Ponadto spółka jest przygotowana do uruchomienia składów wahadłowych na trasie z Dorohuska do Lublina oraz z Przemyśla/Medyki do Krakowa, jeśli zapadnie taka decyzja na poziomie upoważnionego ministerstwa.

 

Źródło: mat. prasowe / Foto: MPK Wrocław