Dąbie jest jednym z najchętniej odwiedzanych osiedli o każdej porze roku. Właśnie na terenie tego osiedla znajduje się wiele lubianych obiektów turystycznych we Wrocławiu, m.in. Hala Stulecia, Ogród Zoologiczny, najstarsza zajezdnia tramwajowa, czy Ogród Japoński. Oprócz tych atrakcji, Dąbie ma również bardzo ciekawą historię.

Zielony Dąb (niem. Grueneiche) – właśnie tak do 1945 roku nazywało się obecne osiedle Dąbie. Po ówczesnej nazwie została tylko jedna z ulic z podobnym brzmieniem – ul. Zielonego Dębu.

Dąbie zostało włączone w granice Wrocławia w 1928 r. Jeszcze w średniowieczu, na terenie dawnego Zielonego Dąbia, znajdowała się wieś należąca do klasztoru. W późniejszym czasie, zakon rycerski wykupił te ziemie i wybudowano w tym miejscu folwark.

Wielka Wyspa, na której znajduje się Dąbie, zawsze była ulubionym miejscem wycieczek wrocławian. W 1783 roku komendant garnizonu wrocławskiego, Fryderyk Ludwik Hohenlohe-Engelfingen, kupił część okolicznych ziem, by założyć tutaj jeden z pierwszych w Europie parków w stylu ogrodu angielskiego – popularny w tamtych czasach rodzaj parku, nawiązujący do naturalnych ogrodów krajobrazowych. Tak powstał Park Szczytnicki – jeden z największych parków we Wrocławiu, który na całe szczęście przetrwał do dzisiaj.

Warto też wspomnieć, że w 1929 roku na terenie Dąbia powstała wystawa o nazwie WUWA – ekspozycja przedstawiała projekt nowoczesnego osiedla wraz z budynkami użytku publicznego. Budynki wchodzące w skład osiedla zostały zaprojektowane przez 11 śląskich twórców, którzy posiadali pełną dowolność w realizacji swoich projektów. Wystawa ta miała charakter wyjątkowy – bowiem wszystkie budynki, które były eksponowane na wystawie, pozostały na swoich miejscach i są do tej pory zamieszkiwane. Wzorcowe osiedle znajduje się przy Parku Szczytnickim, niedaleko Hali Stulecia.

 

Dąbie było również ostatnim miejscem, w którym żył Carl Gotthard Langhans. Architekt urodził się w 1732 r. w Kamiennej Górze na Dolnym Śląsku, a zmarł w roku 1808 na wrocławskim Dąbiu. Carl Gotthard Langhans jest autorem takich projektów jak Brama Brandenburska w Berlinie, pałac Wallenbergów-Pachalów przy ul. Szajnochy we Wrocławiu, w którym niegdyś mieściła się biblioteka Uniwersytetu Wrocławskiego, pałac Rotkirchów w Czerwonym Kościele koło Legnicy, pałac w Samotworze, pałac w Jedlinie-Zdroju, kościół w Wałbrzychu i wiele innych obiektów na Dolnym Śląsku.

Poza zabytkowym kościołem w Parku Szczytnickim, na terenie osiedla znajduje się również katolicka świątynia pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia. Kościół w zeszłym roku obchodził swoją 100. rocznicę istnienia, bowiem wybudowany został w 1919 roku. W parafii znajduje się Sanktuarium Golgoty Wschodu, gdzie organizowane są w ciągu roku nabożeństwa religijno–patriotyczne obejmujące: Rodzinę Katyńską, Sybiraków i Sybiraków–Afrykańczyków. Przy parafii funkcjonuje  także Duszpasterstwo Akademickie Redemptor.

 

Tekst: Grzegorz Szein

Foto: Fotopolska