Z inicjatywy mieszkańców Przedmieścia Oławskiego zrodziła się koncepcja stworzenia Parku Oławskiego. Teren zielony miałby powstać na obszarze pokolejowym, pomiędzy torowiskiem od ul. Świstackiego i ul. Krakowską.

Autorką i propagatorką pomysłu na powstanie Parku Oławskiego jest Agata Kowerczyk, mieszkanka Przedmieścia Oławskiego. Inicjatywa zakłada zadbanie i utworzenie terenu zielonego na obszarze pokolejowym, z którego mogliby korzystać okoliczni mieszkańcy.

W związku z ideą, we wtorek (24 maja) odbędzie się debata, podczas której zaprezentowana zostanie koncepcja mieszkańców, etap zagospodarowania terenu ze strony GW, plany PKP – właściciela terenu. Zaprezentowana zostanie także wizja terenu, koncepcja rozwoju i wskazanie wyzwań, które generują dla tej części miasta.

– Przemieszczając się do centrum miasta, niezwykle ważne jest, aby zachować drożność ciągów komunikacyjnych, w tym rowerowych. Rzeczą niezwykłej wagi jest zadbanie o to, aby osiedle Przedmieście Oławskie od strony torów kolejowych miało obszary zielone, które będą zabezpieczały przed powstawaniem miejskiej wyspy ciepła, chroniły zasoby wody i dawały dobrą jakość życia mieszkańcom – wyjaśniają organizatorzy debaty.

Mieszkańcy uzyskali poparcie partnerstwa lokalnego – Koalicji Oławskiej, która zrzesza podmioty, które działają na rzecz osiedla i jego mieszkańców. Dlatego na etapie tworzenia MPZP nr 727 oraz Studium mieszkańcy, organizacje pozarządowe, Rada Osiedla oraz Koalicja Oławska złożyli wnioski do ww. dokumentów planistycznych, wskazując rangę i potrzebę utworzenia terenu zielonego – Parku Oławskiego.

W debacie, która odbędzie się 24 maja o godz. 17:00 w Centrum na Przedmieściu, udział wezmą:

  • Agata Kowerczyk – mieszkanka Przedmieścia Oławskiego, Grupa Sąsiedzka Nasze Przedmieście,
  • Kamila Wieczysta – Zastępca Dyrektora Oddziału ds. Obrotu Nieruchomości PKP,
  • Przemysław Matyja – Dyrektor Wydziału, Urbanista Miasta,
  • Małgorzata Majcher – Dyrektor Wydziału Infrastruktury, Dolnośląski Urząd Wojewódzki,
  • Paweł Hernik – Dyrektor ATAL S.A.

 

Foto: Facebook/Park Oławski