Już 13 stycznia 2020 roku Młyn Sułkowice może zmienić właściciela. W 2012 roku inwestor planował urządzić w nim powierzchnie wystawiennicze oraz centrum budowlane.

Obecnie przewiduje się, że nieruchomością zainteresują się deweloperzy. Cena wywoławcza opiewa na 38 487 622,50 zł a wartość całego kompleksu wynosi 51 316 830,00 zł.

Ówczesny właściciel nieruchomości zamierzał ulokować w tym miejscu centrum budowlane Dom Expo, czyli sklepy z materiałami budowlanymi, wykończeniowymi i dekoracyjnymi, stanowiska projektantów i architektów wnętrz, biura projektowe oraz firmy zajmujące się remontem domów i mieszkań. Cała inwestycja miała być gotowa w drugiej połowie 2015 r.

Na początku 2013 roku, w ramach przygotowań do inwestycji, zdemontowany został stojący tam elewator. Był to jedyny obiekt na terenie całego kompleksu, który mógł być przeznaczony do wyburzenia, w związku z tym, że reszta budynków została wcześniej wpisana do rejestru zabytków.

 

Młyn Sułkowice jest jednym z największych obiektów przemysłowych przełomu XIX oraz XX wieku. Cały kompleks tworzą budynki zbudowane z czerwonej cegły. Pierwszymi właścicielami młyna była firma  Schlesische Mühlenwerke A.G (czyli Śląski Młyny). Kompleks został oddany do użytku w 1890 roku.

Obecnie na terenie Młyna Sułkowice w każdy weekend rozkładają się kupcy ze starociami i odbywa się tu regularnie targ staroci.

Tekst: Grzegorz Szein

Foto: Fotopolska