Hazard niewątpliwie jest obecnie niezwykle popularny na całym świecie. Niejedne bowiem kasyna bez depozytu po polsku są w stanie zaoferować nowym graczom, a bukmacherzy proponują całkiem ciekawe promocje. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w niektórych wierzeniach może być on grzechem lub też związane są z nim pewne ograniczenia. Postanowiliśmy zatem bliżej przyjrzeć się hazardowi w różnych wierzeniach. 

Chrześcijaństwo

Religia chrześcijańska jest obecnie najbardziej popularną na całym świecie. W przypadku prawd zapisanych w Piśmie Świętym, zarówno Starym jak i Nowym testamencie mało znajduje się informacji o hazardzie, albowiem w dawnych czasach nie był on tak popularny. Obecnie spojrzenie na hazard zależy od konkretnych księży. Jedni mogą krytykować wiernych za hazard, inni zaś odnosić się do niego w sposób neutralny. Nie można przecież zapominać, że w Stanach Zjednoczonych często organizowane są loterie, których zadaniem jest między innymi wspieranie lokalnego kościoła i społeczności. Można zatem uznać, że powszechnie hazard nie jest grzechem w religii chrześcijańskiej, o ile wydarzenia z nim związane, nie godzą w 10 Przykazań. Warto jednak wiedzieć, że kościół prawosławny aktualnie i oficjalnie zabrania grania na pieniądze, dlatego w tym odłamie przykazania są nieco bardziej restrykcyjne. 

 

Buddyzm

Buddyzm to jedna z najbardziej pokojowych religii na świecie. Rządzi się on między innymi czterema Szlachetnymi Prawdami. Choć z głównych założeń tej religii wynikać może, że jest on przeciwny hazardowi, to jednak mamy tutaj do czynienia z dosyć elastyczną religią, w której to hazard podzielony jest na rekreacyjny, nałogowy czy nawykowy. W tym wypadku hazard rekreacyjny jest jak najbardziej tolerowany. Jeśli zatem grywa się od czasu do czasu bez nastawienia na wysokie wygrane, to taka sytuacja nie jest sprzeczna z wyznacznikiem wiary. Nie można jednak grywać nałogowo lub być tylko nastawionym na same zyski. 

 

Islam

Islam to druga obecnie najbardziej popularna religia na świecie. Nie da się przecież ukryć, że należy on do najbardziej restrykcyjnych wierzeń. Tutaj można nieco więcej dowiedzieć się o hazardzie. Obecnie w głównej mierze hazard postrzega się tu jako element grzeszny. Już sam Mahomet i jego wyznawcy sprzeciwiali się wszelkim formom hazardu. Według obecnych prawd uznawany jest on za nieuczciwe zarabianie pieniędzy. Dlatego też tak trudno jest w arabskich krajach znaleźć kasyna, a strony internetowe bywają blokowane. Niemniej jednak wiele osób korzysta z hazardu, gdyż w przeciwieństwie do innych grzechów nie jest on zbytnio piętnowany w tej religii.

Judaizm

Nieco inna sytuacja ma miejsce w judaizmie. Tutaj nie spotkamy prawd zapisanych w dawnych księgach, gdyż podobnie jak w przypadku chrześcijaństwa dawny hazard był nieco inaczej postrzegany. Bardziej o współczesnym hazardzie dyskutuje się w kręgach naukowych połączonych z wiarą. Oficjalnie hazardu nie uznaje się za grzech. Należy jednak pamiętać o tym, że istnieje w tej religii szabat, podczas którego wszelkie gry hazardowe jak i podobne czynności uznawane są za wielki grzech. W niektórych interpretacjach, zwłaszcza zapisanych w Talmudzie gry hazardowe uznaje się jednak za kradzież. 

Jak zatem widać, w większości wymienionych religii hazard uznawany jest albo za grzech albo za coś nieprzyzwoitego. Jednak w przeciwieństwie do wielu głównych grzechów nie jest on oficjalnie piętnowany. Dlatego też obstawianie zakładów bukmacherskich czy gra na automatach to prywatna decyzja każdej osoby wierzącej.

Foto: Pixabay