W centrum Wrocławia swoje gniazda założyło kilkadziesiąt czapli siwych. Ich codzienne życie można obserwować w okolicach wrocławskiej Pergoli.

Wrocław domem dla Czapli od prawie 40 lat

Czaple Siwe od lat 80. przylatywały do Wrocławia i osiedlały się w miejskim ogrodzie zoologicznym.  Za pierwszym razem osiedliła się tam jedna para. Obecnie jest ich znacznie więcej i możliwe, że przez brak wystarczającego miejsca w 2018 roku część z nich postanowiła przenieść się z ZOO na skwer Zbyszka Cybulskiego, który znajduje się w parku Szczytnickim. Możemy tam spotkać kilkadziesiąt osobników. Ptaki osiedliły się już na dobre. Większość ptaków już na początku jesieni rozpocznie odloty, ale istnieje szansa, że kilka osobników postanowi zostać na zimę we Wrocławiu.

Jakim ptakiem jest Czapla Siwa?

Czapla siwa to ptak wodny, z rodziny czaplowatych, który gniazduje kolonijnie najczęściej na drzewach. Możemy spotkać go w Europie, Azji i Afryce. W okresie zimowym opuszcza nasz kraj, ale niektóre osobniki decydują się na pozostanie w Polsce i spędzenie tutaj tego okresu. Czapla Siwa to ptak o smukłej sylwetce, szarym upierzeniu, białej głowie z czarnymi paskami po bokach, ozdobnymi piórami przy potylicy, żółto-brązowych nogach oraz żółtym dziobie. Długość ciała dorosłej czapli waha się między 80-100 cm, a rozpiętość skrzydeł może wynosić nawet 175 cm. Żywią się rybami, drobnymi ssakami, żabami, ślimakami i skorupiakami. Czapla jest ptakiem dziennym i ostrożnym. W Polsce jest objęta ochroną częściową tzn. dopuszczona jest możliwość redukcji liczebności populacji oraz pozyskiwania osobników tych gatunków.

Czaple Siwe oczywiście nie są jedynym gatunkiem ptaków jaki możemy spotkać we Wrocławiu. W naszym mieście żyją również gatunki ptaków krukowatych czy dzięciołów. W obiektach wodnych możemy spotkać kaczki i łabędzie, a na obrzeżach miasta nawet żurawie! Warto czasami na spacerze rozejrzeć się w poszukiwaniu pięknych zwierząt.

 

Foto: Janusz Krzeszowski