W niemieckim Breslau funkcjonowały dwa stałe cyrki. Jeden z nich cieszył się wśród mieszkańców znacznie większym zainteresowaniem i to właśnie tam tworzyła się historia cyrku XIX-wiecznego.

Jednym ze stałych cyrków na terenie Breslau był niewielki Cyrk Kärgera (niem. Cirkus Kärger), który mieścił się przy ul. Schwertstrasse, obecnie jest to ul. Nabycińska. Jednak o cyrku tym zachowało się bardzo mało informacji i fotografii, w przeciwieństwie do jego „konkurenta”.

Drugi cyrk na stałe stacjonujący w Breslau to Cyrk E. Renza, który powstał w 1877 roku. Był znacznie większy od Cyrku Kärgera, mógł pomieścić ok. 6 tysięcy widzów i znajdował się na ówczesnym Luisenplatz, dziś noszącym nazwę Placu Rozjezdnego.

Pierwszym właścicielem popularnego widowiska był znany artysta cyrkowy, Ernst Jakob Renz, którego uważa się za twórcę prawdziwej epoki historii cyrku XIX-wiecznego. Renz prowadził swój cyrk na bardzo wysokim poziomie, a do współpracy zapraszał utalentowanych artystów cyrkowych.

W 1878 roku, Cyrk Renza został przejęty przez Paula Buscha i zmienił swoją nazwę na Cyrk Buscha. W przeciwieństwie do pokazów organizowanych przez poprzednika, Busch stawiał głównie na przestawienia z udziałem egzotycznych zwierząt, z których zresztą później zasłynął.

 

Początkowo cyrk ten mieścił się w szkieletowo-murowanym budynku, za którym znajdowały się stajnie na 100 koni. W 1885 roku budynek został przebudowany na murowany, zwieńczony za pomocą żeliwnej konstrukcji.

Cyrk został zbombardowany w 1945 roku. Dziś nie ma już po nim śladu.

 

Tekst: CWC
Foto: Zbiory Fotopolska