Blisko 1200 uchodźców z Ukrainy zgłosiło się już do wrocławskiej bazy nauczycieli i pomocy nauczyciela. Ma ona na celu szybkie skontaktowanie się chętnych do pracy z dyrektorami placówek. Akcja prowadzona jest we współpracy z UNICEF-em.

We wrocławskich placówkach oświatowych brakuje około tysiąca nauczycieli, dlatego poszukiwane są także osoby pochodzenia ukraińskiego. Proponowane im są stanowiska niepedagogiczne oraz stanowiska pomocy nauczyciela ze znajomością języka polskiego. W związku z tym, we Wrocławiu uruchomiona została baza ukraińskich nauczycieli i pracowników obsługi placówek oświatowych, która jest na bieżąco aktualizowana.

Bardzo cieszy nas fakt, że tak wiele osób zapisuje się do naszej bazy. Tym bardziej że dostęp do niej mają dyrektorzy szkół i przedszkoli, którzy już bezpośrednio kontaktują się z wybranymi osobami, by skompletować swoją kadrę – mówi Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu. – Wpisując się do bazy, należy podać m.in.: swoje kwalifikacje, poziom znajomości języka polskiego, informacje o nostryfikacji dyplomu oraz straż pracy – dodaje.

Obecnie do bazy zapisało się prawie 1200 osób.

Korzystam z tej bazy. Dzięki niej, w ostatniej chwili, udało mi się znaleźć nauczyciela języka angielskiego, który od początku września ma zajęcia z naszymi uczniami – przyznaje Stanisława Socha, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 108 we Wrocławiu.

Działania te prowadzone są we współpracy z UNICEF-em. Służą nie tylko stworzeniu miejsc pracy dla nauczycieli pochodzących z Ukrainy, ale także mają ułatwić integrację uczniom, którzy znaleźli się w nowym dla nich środowisku.

Najwięcej dzieci ukraińskich uchodźców zapisanych jest do wrocławskich szkół podstawowych – ponad 7,9 tys., do szkół ponadpodstawowych ponad 1800, do przedszkoli ponad 1,3 tys. Nie są to jednak liczby ostateczne, gdyż do dyrekcji placówek codziennie spływają kolejne podania z prośbą o przyjęcie dzieci z Ukrainy.

 

Foto: Pixabay