Znaczne podwyżki cen prądu sprawiły, że wiele polskich miast przygotowało plany oszczędzania energii, które są stopniowo wdrażane w życie. Taki plan powstał również we Wrocławiu, a wśród jego założeń znalazło się m. in.: skrócenie iluminacji budynków, brak iluminacji świątecznych, zmniejszenie natężenia oświetlenia drogowego, a także wyłączenie co trzeciej latarni.
W środę (16 listopada) rozpoczęła się kampania „Ciepło w domu”, prowadzona przez Urząd Miejski. Jej głównym celem jest zachęcenie mieszkańców do oszczędzania energii cieplnej i elektrycznej. Jak wyjaśnia Biuro Prasowe UM, każde 4 stopnie mniej w domu, to 20% niższe rachunki za ogrzewanie i zachęca wrocławian do rozsądnego zarządzania ciepłem w mieszkaniach. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez ekspertów z Politechniki Wrocławskiej, optymalna temperatura w domy wynosi 20°C, natomiast w sypialni w zupełności wystarczy 18°C, gdyż jest to temperatura nie tylko korzystna dla budżetu, ale także dla zdrowia.
We wrześniu bieżącego roku prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk wydał zarządzenie w sprawie oszczędnego gospodarowania energią. W ramach oszczędności zrezygnowano z organizacji dużych imprez na terenie miasta. Nie odbędzie się zabawa sylwestrowa na wrocławskim Rynku, odwołano także przyszłoroczny festiwal „Europa na widelcu” oraz wrocławski maraton. Co więcej, baseny Aquaparku czynne o godzinę krócej niż dotąd, a zewnętrzna część basenu rekreacyjnego została zamknięta. Membrana Tarczyński Areny Wrocław podświetlona będzie jedynie w weekendy i na specjalne okazje.
Działania w obszarze oszczędzania energii podjął również Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu:
- Skrócenie iluminacji budynków i obiektów inżynierskich do godziny 22:00. Mowa o obiektach na terenie Ostrowa Tumskiego, Rynku, a także Urząd Miejski na Nowym Targu, Ossolineum, Arsenał, Uniwersytet Wrocławski, kościół św. Macieja przy ul. Szewskiej oraz mosty: Uniwersytecki, Milenijny, Szczytnicki i Warszawski.
- Ograniczenie iluminacji świątecznych wyłącznie do choinki na Rynku.
- Zmiana natężenia oświetlenia drogowego – w miejscach, gdzie natężeniem steruje ZDiUM, ustawiono zasilanie na 25% mocy w godzinach od 24:00 do 5:00.
- Co trzecia latarnia nie świeci – w miejscach, gdzie funkcjonuje oświetlenie niesterowalne, Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu wdraża wyłączenie zasilania jednej fazy, co oznacza, że co trzecia latarnia nie świeci. Za każdym razem sprawdzane są obwody, aby nie doprowadzić do sytuacji, że nie będzie oświetlone przejście dla pieszych, ponieważ priorytetem jest bezpieczeństwo mieszkańców.
Foto: Miejsca we Wrocławiu