W związku z jubileuszem 20-lecia Gitarowy Rekord Świata ogłasza ogólnopolski casting dla fanów gitary, którzy pragną zagrać na głównej scenie podczas największego na świecie spotkania gitarzystów. To podziękowanie dla gitarowej społeczności za kilkanaście lat wspólnego grania. Przesłuchania odbędą się 2 kwietnia w Starym Klasztorze we Wrocławiu. Zwycięzcy wystąpią 1 maja na Rynku podczas jubileuszowej edycji Rekordu.

Gitarowy Rekord Świata obchodzi w tym roku 20-lecie. To prawdziwy fenomen wśród imprez gitarowych – co roku gromadzi na wrocławskim Rynku tysiące gitarzystów i gitarzystek z całego świata gotowych pobić kolejny rekord we wspólnym wykonaniu utworu „Hey Joe” Jimiego Hendrixa. Publiczność festiwalu nie ma sobie równych – uczestnicy prześcigają się w pomysłach na przebrania i własnoręcznie wykonane „gitary z byle czego”, dając wyraz niesamowitej energii i kreatywności. A wszystko z miłości do gitary. Organizatorzy Gitarowego Rekordu Świata pragną docenić tych, którzy co roku biorą udział w imprezie i ogłaszają casting. Zwycięzcy wyłonieni przez jury wystąpią 1 maja na wrocławskim Rynku na jednej z oficjalnych scen. Najlepsi zagrają legendarne „Hey Joe” na głównej scenie podczas próby ustanowienia nowego Gitarowego Rekordu Świata.

Zostań gwiazdą Gitarowego Rekordu Świata 2022. Zgłoś się na casting!

W castingu może wziąć udział każdy. Motywem przewodnim występu jest gitara. Występ może trwać maksymalnie 5 minut, ale na życzenie jury lub publiczności można go przedłużyć. Poza tym obowiązuje pełna dowolność – dobór utworu, instrument strunowy i przebranie zależą od pomysłowości uczestników i uczestniczek. Dopuszczalne są wszystkie rodzaje gitar – akustyczne, klasyczne, elektryczne, basowe, a także mandoliny, banjo i ukulele. Grać można również na instrumentach naśladujących brzmienie gitary. Mile widziane są instrumenty wykonane własnoręcznie – „gitara z byle czego” to specjalność Gitarowego Rekordu Świata – a także kreatywne przebrania. Można grać solo, z towarzyszeniem innego instrumentu lub nagranego podkładu, a także śpiewać lub tańczyć z akompaniamentem gitary lub wykonać dowolny układ choreograficzny, scenkę teatralną czy występ stand-upowy, którego głównym elementem jest gitara.

 

„Czy zagracie powalające solo Hendrixa lub Janka Borysewicza, klasyczny utwór Tarregi lub Bacha, zaśpiewacie Kaczmarskiego, szanty albo ogniskową wersję Przeżyj to sam na ukulele, a może wykonacie ognisty taniec flamenco lub układ air guitar z kijem od szczotki – wszystko zależy tylko od Was” – czytamy na stronie www.heyjoe.pl. Na scenie mogą znajdować się maksymalnie dwie osoby, organizatorzy podkreślają, że nie jest to casting na zespoły, ale gitarowe osobowości.

Zgłoszenia do udziału w castingu wysyłać należy mailem do 30 marca na adres: gramy@heyjoe.pl, podając w treści wymagania techniczne (rodzaj gitary, zapotrzebowanie na wzmacniacz, mikrofony lub podkład muzyczny). Otwarte przesłuchania odbędą się 2 kwietnia 2022 r. o godz. 17.00 w Sali Witrażowej Starego Klasztoru przy ul. Purkyniego 1 we Wrocławiu. Około godz. 20.00 rozpocznie się Gitarowe Jam Session, podczas którego ogłoszone zostaną wyniki castingu, a laureaci wezmą udział we wspólnym jamowaniu. Wstęp na przesłuchania jest wolny – zachęcamy publiczność do kibicowania uczestnikom. Szczegóły castingu są dostępne na stronie internetowej organizatorów [KLIKNIJ].

„Hey Joe” po raz 20.

Największym wydarzeniem jubileuszowej edycji Gitarowego Rekordu Świata pod wodzą Leszka Cichońskiego będzie jedyny w Polsce występ Dire Straits Legacy – zespołu tworzonego przez członków oryginalnego składu Dire Straits. Rekord pomoże bić także Michael Angelo Batio, najszybszy gitarzysta świata oraz polskie gwiazdy gitary. Aby wziąć udział w 20. odsłonie imprezy, wystarczy mieć gitarę i znać 5 podstawowych akordów: C G D A E. Do pobicia Gitarowego Rekordu Świata potrzeba w tym roku minimum 7424 instrumentów strunowych. Więcej informacji: www.heyjoe.pl

 

Źródło: mat. prasowe