Pierwszy przetarg na najemcę lokalu rozstrzygnięto w sierpniu 2020 roku, jednak nie doszło do podpisania umowy – zwycięzca konkursu zrezygnował. Ponowny konkurs ofert został ogłoszony 10-go września.

Kiosk nad fosą zaprojektował w 1910 roku Max Berg. W piwnicy lokalu, na początku jego istnienia, znajdowała się stacja redukcyjna gazu, a na parterze funkcjonowała pijalnia mleka. Następnie działał w nim kiosk, a także punkt ksero, aktualnie w budynku ma być prowadzona kawiarnia o nazwie Cafe Berg.

Remont znajdującego się u zbiegu ulic Podwale i Piotra Skargi budynku rozpoczął się na początku 2019 roku, a zakończył się dopiero w marcu 2020. Zarząd Inwestycji Miejskich tłumaczył, że prace związane z modernizacją kiosku trwały tak długo, ponieważ wiele elementów musiało zostać odtworzonych ręcznie, a wszystkie prace musiały spełniać wymogi konserwatorskie. Remont Cafe Berga kosztował około 1,3 mln złotych.

Pierwszy przetarg na najemcę odnowionego lokalu został ogłoszony przez Zarząd Zasobu Komunalnego w połowie lipca 2020, jednak potencjalny najemca wycofał się z podpisania umowy. ZZK było więc zobowiązane do przeprowadzenia kolejnego konkursu ofert, który został ogłoszony 10-go września. Jeżeli tym razem uda się wyłonić zwycięzcę, a umowa zostanie podpisana, możliwe że niebawem będzie można napić się kawy i zjeść ciastko w zabytkowej kawiarni nad miejską fosą.

Tekst: CWC

Foto: Miejsca we Wrocławiu