Fandom, czyli jeden z budynków biurowo-usługowych na wrocławskim Manhattanie przejdzie gruntowny remont. Po rewitalizacji obiekt odzyska oryginalny wygląd z lat 70.

Dwukondygnacyjny budynek przy pl. Grunwaldzkim został zbudowany na przełomie lat 60. i 70. według projektu Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak. Wyróżniającą cechą Fandomu jest to, że w przeciwieństwie do pozostałych pawilonów, nie jest on połączony z innymi budynkami Manhattanu. Fandom ma około 1 500 mkw. powierzchni i wraz z Mezonetowcem stanowi jedną z perełek polskiej architektury powojennej.

 

W latach 70. w budynku funkcjonowała restauracja, która była popularnym miejscem, w którym organizowano również imprezy taneczne. Na początku lat 90. obiekt zaczął pełnić inne funkcje. W Fandomie mieściła się siedziba administracji telewizji kablowej. W dzisiejszych czasach budynek jest własnością prywatną i miejscem spotkań z kawiarnią, sklepem vintage, szkołą jogi, pracownią szycia, a w sezonie letnią strefą gastro.

Obecnie prowadzone są intensywne prace niezbędne do wyremontowania Fandomu. Właściciel budynku chce odtworzyć jego pierwotny wygląd. Za projekt renowacji odpowiada pracownia VROA architekci.

1/4

 

Po rewitalizacji Fandomu znajdą się tutaj biura oraz wielofunkcyjna sala, w której organizowane będą warsztaty i szkolenia, natomiast w pozostałej części będzie funkcjonować restauracja, księgarnio-kawiarnia oraz autorski sklep-galeria.

Tekst: Grzegorz Szein 

Wizualizacje: VROA architekci

Foto: Zbiory Fotopolska