Fandom, czyli jeden z budynków biurowo-usługowych na wrocławskim Manhattanie przejdzie gruntowny remont. Dzięki planowanej rewitalizacji obiekt odzyska oryginalny wygląd z lat 70, a w jego wnętrzu będzie mieścić się centrum aktywności lokalnej.

Dwukondygnacyjny budynek przy pl. Grunwaldzkim został zaprojektowany przez Jadwigę Grabowską-Hawrylak z zespołem w latach 1968-1975. W przeciwieństwie do pozostałych pawilonów wchodzących w skład wrocławskiego Manhattanu, Fandom nie jest połączony z innymi budynkami Manhattanu. Wyróżnia się także tarasem i prowadzącymi do niego, zewnętrznymi schodami. Powierzchnia budynku wynosi ok. 1,5 tys. mkw.

Dawniej na terenie Fandomu funkcjonowała restauracja Grunwaldzka. Organizowano tam m. in. różnego rodzaju imprezy, jednak w latach 90. lokal zakończył swoją działalność. Następnie obiekt stał się siedzibą administracji telewizji kablowej. W ostatnich latach ponownie zmienił się profil działalności Fandomu – w jego wnętrzach spotykali się mieszkańcy, działały tam niszowe biznesy, a także organizowano wydarzenia związane z szeroko pojętą kulturą.

W drugiej połowie 2020 roku Fandom został zamknięty, a jednocześnie rozpoczęły się przygotowania do remontu, który rozpocznie się w najbliższym czasie i potrwa kilkanaście miesięcy. W ramach prac zachowane zostaną oryginalne elementy pochodzące z okresu powstania budynku, takie jak np. stalowe pozostałości po montażu prefabrykatów czy znajdująca się wewnątrz marmurowa posadzka. Zmieni się także plac przed Fandomem, gdzie pojawi się więcej zieleni.

Zgodnie z planem, w połowie 2024 roku mają rozpocząć się ostatnie prace, polegające na wykończeniu wnętrz.

 

Wizualizacje: Pracownia Architektoniczna Arch_it