

Wrocławska firma, której siedziba mieściła się w modernistycznym budynku przy ul. Ofiar Oświęcimskich 7-13, wystawiła go na sprzedaż w 2022 roku. Obiekt wiele miesięcy stał pusty, aż pod koniec lipca 2023 r. jego właściciel wystąpił o pozwolenie na rozbiórkę. Przeciwny wyburzeniu był zarówno prezydent Wrocławia, jak i Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, przez co zgodna nie została wydana. Niedawno ZETO trafiło w ręce nowego inwestora, który aktualnie chce wynająć budynek.
Lata świetności ZETO
ZETO (Zakład Elektronicznej Techniki Obliczeniowej) to jedno z najstarszych przedsiębiorstw informatycznych w Polsce. Od jego powstania nastąpiło wyraźne przyspieszenie w rozwoju zastosowań informatyki w przemyśle i gospodarce, rozpoczęła się historia komercyjnej polskiej informatyki.
W oparciu o uchwałę Rady Ministrów nr 18/64 w sprawie rozwoju elektronicznej techniki obliczeniowej z dnia 22 stycznia 1964 utworzono jednostkę budżetową – Zakłady Elektronicznej Techniki Obliczeniowej w Warszawie. Następnie przystąpiono do tworzenia w największych miastach kraju Zakładów Obliczeniowych będących oddziałami Zakładów Elektronicznej Techniki Obliczeniowej (ZETO), a w dalszej kolejności do tworzenia zakładów obliczeniowych będących z kolei filiami oddziałów.
Pierwszy Zakład Obliczeniowy ZETO powstał 1 grudnia 1964 roku we Wrocławiu, a w 1965 i 1966 w kolejnych miastach. Budynek ZETO przy ul. Ofiar Oświęcimskich wybudowano pod koniec lat 60. według projektu Anny i Jerzego Tarnawskich. Był to pierwszy wrocławski „open space”, gdzie przechodnie przez przeszklone ściany mogli oglądać pracę komputerów obliczeniowych. W środku budynku znajduje się patio, na terenie którego do lat 70. czynny był bar.
Niepewna przyszłość modernistycznego budynku
7 marca 2022 r. Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję o wpisaniu modernistycznego obiektu do rejestru zabytków, jednak procedura nie została zakończona, ponieważ inwestor zaskarżył wpis do rejestru zabytków do sądu administracyjnego, a następnie wystąpił o pozwolenie na rozbiórkę, które wpłynęło do Urzędu Miejskiego 31 lipca 2023 roku.
W związku ze złożonym wnioskiem prezydent Wrocławia wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że ZETO to jeden z najbardziej wartościowych budynków swojej epoki we Wrocławiu i trzeba o niego walczyć. Przeciwny rozbiórce był również Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Co więcej, wyburzenie nie było możliwe, ponieważ decyzja DWKZ z dnia 07.03.2022 r., wpisująca budynek ZETO do rejestru zabytków, pozostawała w obiegu prawnym, choć nie była prawomocna.
Ostatecznie obiekt zyskał nowego właściciela – jest nim HEA Deweloper z Wrocławia. Szczegółowe plany inwestora nie są na ten moment znane, ale wiadomo, że poszukuje najemcy zainteresowanego prowadzeniem działalności na terenie ZETO.
„Najstarsze centrum nowych technologii w Polsce, powstałe w powojennym modernizmie w całości do wynajęcia (na najbliższy rok)” – brzmi fragment ogłoszenia.
O tym, jak potoczą się dalsze losy biurowca ZETO, będziemy informować na bieżąco.
Foto: Zbiory Fotopolska