Pokaz „Bitwy wrocławskiej” w 35. rocznicę największej w Polsce manifestacji stanu wojennego w programie obchodów 5. rocznicy Kino Nowe Horyzonty.
Po projekcji nowej wersji filmu (skrócona do 90 minut) odbędzie się spotkanie z jego twórcami, producentem Andrzejem Jerje oraz reżysrką Beatą Januchtą.

Film dokumentalny o genezie, przebiegu i konsekwencjach największej w historii Polski manifestacji ulicznej stanu wojennego. Film w znaczący sposób weryfikuje i zmienia obecny stan wiedzy historycznej na temat wydarzeń z 31 sierpnia 1982 r. Główny bohater filmu miał wtedy 15 lat. Już od kilku miesięcy prowadził pamiętnik. Zapisywał informacje o tym, co dzieje się w kraju, gromadził wycinki z gazet, utrwalał wrażenia z mszy za ojczyznę, w których uczestniczył. Przed 31 sierpnia jego opowieść się zmienia. Pojawiają się informacje o samochodach milicyjnych na rejestracjach z innych województw, o zwiększeniu częstotliwości i liczebności patroli a nawet o używanym przez funkcjonariuszy typie uzbrojenia… Dziś jest dorosłym człowiekiem, ale żyje wspomnieniami. Decyduje, żeby zanieść swój pamiętnik do Instytutu Pamięci Narodowej i zacząć konfrontować zapiski z dokumentami, które zachowały się po służbie bezpieczeństwa…

Film jest pełen niepublikowanych do tej pory materiałów archiwalnych i zaskakujących spotkań po latach. Pamiętnik głównego bohatera wraca w obrazach w formie animacji, co pozwala wejść w świat wewnętrznych przeżyć bohatera. Widzimy nagromadzenie obrazów, dźwięków, emocji, które towarzyszyły temu jednemu niezwykłemu dniu.

Miejsce: Kino Nowe Horyzonty – Ul. Kazimierza Wielkiego

Data: 31 sierpnia

Godz: 19:30 – 21:30

Cena: 13 zł

 

Foto: mat. prasowy Kadry Wrocławia.