W piątek 5 listopada odbył się briefing prasowy dotyczący stanu zabytków na Dolnym Śląsku. Podczas konferencji Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski poinformował o uznaniu decyzji Miejskiego Konserwatora Zabytków, dotyczącej inwestycji na terenie dawnego Basenu Olimpijskiego, za niezgodną z prawem.

W konferencji, poza wojewodą, uczestniczyły również Główny Konserwator Zabytków w Polsce Minister Podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Magdalena Gawin oraz Poseł na Sejm RP Mirosława Stachowiak-Różecka.

W trakcie briefengu padło pytanie odnośnie inwestycji realizowanej na terenie dawnego Basenu Olimpijskiego we Wrocławiu.

Na poziomie Urzędu Wojewódzkiego, chyba w środę zapadła decyzja, która stwierdza nieprawność decyzji Miejskiego Konserwatora Zabytków. Tam był zastosowany pewien zabieg formalny, który uważam, że był zabiegiem przeprowadzonym w celu próby niezauważenia, że mamy do czynienia z obiektem zabytkowym, czyli trybuną przy basenie – odpowiedział Jarosław Obremski. – Ta decyzja powinna wstrzymać dalsze działania inwestora, który ma oczywiście prawo odwoławcze i być możne nawet na poziomie ministerialnym będą musiały zostać podjęte pewne działania – dodał Wojewoda Dolnośląski.

Wojewoda podkreślił także, że wydarzenia, które miały miejsce na terenie kompleksu Stadionu Olimpijskiego ocenia skrajnie źle, a zgodnie z wiedzą współpracujących z nim prawników, przy zezwoleniu na realizację inwestycji, którą jest prywatny akademik, doszło do naruszenia prawa.

Przez wzgląd na uchylenie decyzji Miejskiego Konserwatora Zabytków, inwestor powinien obecnie wstrzymać budowę. Jeżeli jednak tego nie zrobi, podejmie ryzyko, że może ponieść jeszcze wyższe koszty.

Cała konferencja jest dostępna: TUTAJ.

Czy prezydentowi Wrocławia uda się ocalić dawny Basen Olimpijski?