



We Wrocławiu przez cały rok dużo się dzieje, a różnego rodzaju wydarzenia i atrakcje przyciągają zainteresowanie mieszkańców. Aby ułatwić wszystkim planowanie wolnego czasu, przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych, darmowych wydarzeń, które mogą stać się inspiracją podczas tworzenia planów na weekend.
1.) Cykl „Spotkajmy się w mieście!” – Wrocław średniowieczny
- 14.02, godzina 12:00 – oprowadzanie po zespole klasztornym i kościele św. Bernardyna + wykład
Nieistniejące opactwo benedyktynów, potem norbertanów na (pod)wrocławskim Ołbinie uchodzi za jeden z ważniejszych średniowiecznych ośrodków monastycznych w Europie Środkowej. Ufundowane przez Piotra Włostowica ok. 1126 r., prężnie funkcjonowało do 1529 r., gdy zapadła decyzja o jego rozbiórce. Od tego momentu rozpoczęło się jego drugie, niepozbawione legend i sensacji, życie, podtrzymywane za sprawą zachowanych reliktów, przekazów wizualnych i pisanych, wciąż trwających naukowych badań, muzealnych inicjatyw oraz niemającej granic literackiej i filmowej fantazji.
– W trakcie spotkania przyjrzymy się bliżej fenomenowi ołbińskiego opactwa, skupiając uwagę przede wszystkim na jego historii, okolicznościach likwidacji oraz pochodzącym stamtąd i nadal zachowanym zabytkom. Kilka chwil poświęcimy ponadto fantastycznym opowieściom i mitom krążącym na temat tego miejsca, za sprawą których jego istnienie wydaje się równie prawdopodobne, co niemożliwe – zachęcają organizatorzy.
Gdzie: siedziba Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 7
Kiedy: piątek (14 lutego), godz. 12:00
2.) Vivaria – Wystawa malarstwa Marceliny Groń
Vivaria to zbiór zamkniętych w ramach obrazu mikroświatów, w których współistnieją elementy przyrody i abstrakcyjne, wyśnione struktury.
W swoich obrazach artystka łączy dwie skrajności: pokazuje naturalne piękno przyrody oraz charakterystyczne dla sztuki miejskiej kolory, kształty i znaki. Jej prace to mieszanka tego, co pierwotne i ukryte w naszej podświadomości, z tym, co wytwarza współczesna cywilizacja. W kompozycjach tych pojawia się napięcie między realistycznym przedstawieniem postaci ludzkich oraz zwierzęcych i formami abstrakcyjnymi. Obrazy inspirowane są podróżami, między innymi ubiegłoroczną wizytą w Indonezji.
Gdzie: CK Agora, ul. Serbska 5a
Kiedy: 7.02-2.03
3.) Spacer – Kocimi śladami po Wrocławiu
– Z okazji światowego Dnia Kota, obchodzonego corocznie 17 lutego zapraszamy na spacer „Kocimi śladami po Wrocławiu”. 15 lutego 2025 roku równo z biciem zegara ratuszowego o 12:00 w południe spotykamy się przed wejściem do Miejskiej Biblioteki Publicznej – filia nr 57 przy ulicy Szewskiej 78. Spacer poprowadzi przewodniczka miejska i kociara – Iza Ganske – piszą organizatorzy.
Podczas spaceru dowiesz się:
- dlaczego na wrocławskich budynkach często gości lew?
- gdzie mieszkał koci celebryta Dante?
- ile jest kocich kawiarni we Wrocławiu ?
- na jakim wrocławskim moście spotkamy czarodziejskiego kota?
Gdzie: Zbiórka – filia nr 57 przy ulicy Szewskiej 78
Kiedy: sobota (15 lutego), godz. 12:00
4.) Walentynki dla Zwierząt we wrocławskim schronisku
Miłość jest niezwykle ważna w naszym życiu. Często daje poczucie radości, ekscytacji czy bezpieczeństwa. Dla bezdomnych zwierząt jest ona równie istotna – każdy podopieczny ze Ślazowej czeka na nią każdego dnia. Schronisko to bezpieczny azyl dla tych, którzy stracili domy lub nigdy ich nie mieli. W dobrych warunkach czekają na dobrych i kochających ludzi, a pracownicy i wolontariusze każdego dnia zachęcają do adopcji.
– Nie możesz adoptować, a chcesz pomóc w ratowaniu bezdomnych zwierząt? Zapraszamy do udziału w charytatywnym kiermaszu, którego cel to zebranie środków na utrzymanie stada ponad 400 czworonogów! Przyjdź i wybierz dla siebie piękną rzecz, za którą podarujesz dowolnej wysokości darowiznę na rzecz „bezdomniaków”. Możesz również przynieść swoje fanty i przekazać na kiermasz! Chętnie przyjmujemy m.in. domowe wypieki, książki w stanie bardzo dobrym czy wszelkie rękodzieło lub vouchery na usługi – zachęcają organizatorzy.
Gdzie: TOZ Schronisko we Wrocławiu, ul. Ślazowa 2
Kiedy: niedziela (16 lutego), godz. 11:00-15:00
5.) Sobota puzzlomaniaka w Rewirze Twórczym
– Zapraszamy na kolejne osiedlowe spotkanie wielbicieli puzzli. W sobotę (15 lutego) będziemy układać zestawy z 500 – 1000 elementami. Mamy dla Was przygotowane kilka pudełek do wyboru! Można także przynieść coś swojego – zachęcają organizatorzy.
Gdzie: Rewir Twórczy – Centrum Aktywności Lokalnej, ul. Swojczycka 118
Kiedy: sobota (15 lutego), godz. 11:00-17:00
6.) Love Story z Anją Sei, PeDeT Klasycznie, Muzyczna Klasyka dla Smyka – bezpłatne koncerty
- Sobota (25 lutego)
– Zapraszamy na walentynkowy wieczór nie tylko dla par z Anją Sei. Przed nami muzyczna podróż pełna elegancji, tajemnicy i emocji. W duecie z gitarzystą stworzy atmosferę jak z najbardziej znanych filmów o miłości – intymną, a jednocześnie pełną blasku – zachęcają organizatorzy.
Start o godzinie 20:00.
- Niedziela (16 lutego)
– W każdą niedzielę zaczynamy o 14:00 od cyklu Muzyczna Klasyka dla Smyka. Najmłodsi tak jak w poprzednim roku poznają wyjątkowych muzyków, a także usłyszą najpiękniejsze utwory muzyki klasycznej w specjalnie przygotowanych aranżacjach – piszą organizatorzy.
Natomiast o godzinie 15:00 rozpocznie się recital muzyki klasycznej dla dorosłych.
Gdzie: PeDeT (DH Renoma), ul. Świdnicka 40
Kiedy: sobota-niedziela (15-16 lutego)
7.) 16. Park Sztuki – wystawa poplenerowa w OPT Zamek
– Plener to 10 artyst-ów_ek, 10 postaw reprezentant-ów_ek różnych pokoleń, ale też 10 dni pobytu, 10 wieczorów, podczas których można było prowadzić długie rozmowy o sztuce i życiu. Te dni pozwoliły powoli otworzyć się na siebie, poznać, rozpoznać, porozmawiać, pomilczeć, poobserwować, „bezkarnie” i swobodnie skonfrontować siebie z innymi twórcami. Praca w pracowni, jak można się domyślić, jest obserwacją same-go_ej siebie na płaszczyźnie osobistego widnokręgu. Spotkanie 10 artyst-ów_ek w przestrzeni poza strefą komfortu własnej pracowni daje (nie musi) możliwość szerszego spojrzenia, wymianę myśli, obrazów, przeżyć. Powstaje synergia grupy, wspólnotowości – piszą organizatorzy.
Gdzie: OPT Zamek, plac Świętojański 1
Kiedy: 17.01-16.02
8.) Wydarzenia BWA
- Weekend zamknięcia Wystawy Limitowanej Kasi Fudakowski
Kasia Fudakowski w swoich pracach bada relacje między władzą, energią a kulturą. Na jej pierwszej w Polsce indywidualnej wystawie wejdziemy w interakcję ze szklanymi, kinetycznymi rzeźbami wyposażonymi w silniki i światła.
W piątkowy (walentynkowy) wieczór Kasia Fudakowski odczyta esej Audre Lorde „The Uses of the Erotic: The Erotic as Power”, w którym autorka redefiniuje pojęcie erotyki. Zadbamy o nastrojowe otoczenie i możliwość wygodnego położenia się na poduchach podczas czytania. Wydarzenie odbędzie się po angielsku i polsku.
– A w sobotę zapraszamy na oprowadzanie z artystką i kuratorką, Mika Drozdowska – zachęcają organizatorzy.
Gdzie: SIC! BWA Wrocław, pl. Kościuszki 9–10
Kiedy: piątek (14 lutego), godz. 18:30, sobota (15 lutego), godz. 14:00
- Piątkowe oprowadzania w Studio – „Chciałabym być żółtym psem”
„Chciałabym być żółtym psem. Mogłabym wtedy chodzić swoimi ścieżkami i nikt nie trzymałby mnie na uwięzi.”
Tak pisała w swoim dzienniku Lora Webb Nichols. Pionierka żyjąca na początku XX wieku w Encampment w południowym Wyoming, fotografowała Dziki Zachód, rozwój i upadek przemysłu miedziowego w regionie, i przede wszystkim ludzi, którzy żyli w tamtej epoce.
– Na piątkowych oprowadzaniach po wystawie zajrzymy za kurtynę ich doświadczeń i codzienności, a także dowiecie się, jak doszło do spotkania Lory z Nancy Anderson, a później Nancy z Dominiką Prejdovą. Trzy kobiety, trzy epoki, jedna opowieść – piszą organizatorzy.
Gdzie: Studio BWA Wrocław, ul. Ruska 46a/301, III piętro
Kiedy: piątek (14 lutego), godz. 17:00-18:00
9.) Joga w jeansach – bezpłatne sesje w Odra Centrum
– Zawsze chciałeś spróbować jogi, ale wydawało Ci się, że to świat tylko dla wtajemniczonych? W Odra Centrum często zrywamy ze stereotypami i tak będzie też tym razem. Na naszych bezpłatnych sesjach jogowych każdy, niezależnie od wieku, stroju czy doświadczenia, może zasmakować tej praktyki. Sesje trwają ok. 20 minut – piszą organizatorzy.
Gdzie: Odra Centrum, ul. Wybrzeże Juliusza Słowackiego 5B
Kiedy: niedziela (16 lutego), godz. 17:00-19:00
Zdjęcie ilustracyjne: FB/Centrum Kultury Agora