We Wrocławiu przez cały rok dużo się dzieje, a różnego rodzaju wydarzenia i atrakcje przyciągają zainteresowanie mieszkańców. Aby ułatwić wszystkim planowanie wolnego czasu, przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych, darmowych wydarzeń, które mogą stać się inspiracją podczas tworzenia planów na weekend.
1.) Piknik rowerowy Tour de Pologne
Podczas pikniku pojawią się m.in. stoiska rowerowe, foodtrucki oraz orzeźwiająca woda, którą zapewni MPWiK w ramach kampanii „Pij kranówkę”. Finałem dnia okaże się dodatkowy pokaz fontanny multimedialnej pt. „Cztery Żywioły” (godz. 21:40).
Co więcej, o godzinie 18:30 na placu pod Iglicą odbędzie się uroczysta prezentacja uczestników wyścigu.
Więcej o wydarzeniu można przeczytać w artykule: https://miejscawewroclawiu.pl/tour-de-pologne-juz-niebawem-wystartuje-z-wroclawia-imprezie-bedzie-towarzyszyl-piknik-rowerowy/
Gdzie: Pergola, ul. Wystawowa 1
Kiedy: niedziela (11 sierpnia), godz. 13:00-18:30
2.) Potańcówka na Księżu
Podczas przerwy między sezonami teatralnymi, Teatr Dialogu oraz jego partnerzy serdecznie zapraszają na serię letnich wydarzeń w plenerze. Przez całe lato będzie można uczestniczyć w potańcówkach i silent disco, które odbędą się na trzech wrocławskich osiedlach.
- 10 sierpnia, godz. 19:00-22:00 – Potańcówka na Księżu
Gdzie: Bazar Dawna Pralnia, ul. Krakowska 180
Kiedy: sobota (10 sierpnia)
3.) Koci Dzień w Schronisku
– Bądźcie z nami podczas sierpniowego Kociego Dnia i wesprzyjcie schronisko w tym trudnym czasie! Dwoimy się i troimy, aby każdego dnia ratować bezdomne koty, których na Ślazowej jest już… BLISKO 300. Potrzebujemy pomocy – przede wszystkim adopcji, ale również wsparcia finansowego i materialnego. Koci Dzień to wspaniała okazja, aby poznać zwierzęta, które szukają opiekunów. Na miejscu doradzimy, opowiemy więcej i pomożemy dobrać przyjaciela na długie lata – piszą organizatorzy.
Na miejscu odbędzie się również charytatywny bazarek na rzecz „bezdomniaków”.
Gdzie: TOZ Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, ul. Ślazowa 2
Kiedy: niedziela (11 sierpnia), godz. 10:00-15:00
4.) Pchli Targ przy Centrum Historii Zajezdnia
– Szukasz ciekawych perełek z drugiej ręki? A może chcesz się pozbyć zalegających w szafie szpargałów? Pchli Targ w Zajezdni to coś w sam raz dla Ciebie – piszą organizatorzy.
Na miejscu można kupić m.in. galanterię, książki, płyty, gry planszowe i komputerowe, filmy, starocie, ubrania, zabawki, drobne rękodzieło, przedmioty kolekcjonerskie.
Gdzie: plac przy Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184
Kiedy: niedziela (11 sierpnia), godz. 10:00-14:00
5.) Bezpłatne zajęcia – joga / fitness
– Zapraszamy wszystkich miłośników aktywnego stylu życia na wyjątkowe, bezpłatne zajęcia fitness i jogi, które będą odbywać się w każdą sobotę w naszej hali sportowej. To doskonała okazja, aby zadbać o swoją kondycję fizyczną, popracować nad sobą prawdziwie holistycznie i spędzić czas w przyjaznej atmosferze – piszą organizatorzy.
Sobota (10 sierpnia):
- godz. 10:00 Fitness poprowadzi Maciej Smogóra
- godz. 11:00 – Joga prowadzona przez Grupę Mentorską Szkoły Jogi Manomani
Gdzie: KGHM Ślęza Arena, ul. Kłokoczycka 1
Kiedy: sobota (10 sierpnia)
6.) Wydarzenia w Otwartej Przestrzeni Kultury (drewniany kościółek w Parku Szczytnickim)
Otwarta Przestrzeń Kultury to miejsce spotkań z kulturą bardzo szeroko rozumianą – od kameralnych koncertów, przez wystawy artystyczne, po warsztaty i spotkania z podróżnikami. Co ciekawe w 2020 r. zainstalowany został system audioprzewodnika, który opowiada niezwykłą historię tego miejsca (dostępne są cztery wersje językowe: polska, angielska, niemiecka, ukraińska) – wyjaśnia Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.
- 11 sierpnia (sobota), godz. 18:00 – komedia improwizowana
– Zapraszamy na komedię improwizowaną, czyli zbiór skeczów, które powstaną na Waszych oczach. To Wy zdecydujecie, kim będą bohaterowie, w jakim miejscu się znajdą, czy z jakimi problemami będą się zmagać. Grupa Jesiotr tworzy komedię na żywo. Każdy skecz odegrany jest tylko raz. Jest oryginalnie, jest spontanicznie, jest z ikrą! – zachęcają organizatorzy.
Gdzie: OPK – drewniany kościółek w Parku Szczytnickim
Kiedy: 3-4 sierpnia (sobota-niedziela)
7.) Dolnośląskie Koncerty Letnie
– W sierpniu zapraszamy do Wrocławia na 10 koncertów, które odbędą się w ramach nowego cyklu „Dolnośląskie Koncerty Letnie” – zachęcają organizatorzy.
- 9 sierpnia 2024, godz. 19.00 – Guest Julka
Zazoo Beach Bar, Wybrzeże Wyspiańskiego 39E, Wrocław
- 9 sierpnia 2024, godz. 21.00 – CHEEBA
Plaża Hot Spot, Wejherowska 34, Wrocław
Gdzie: różne lokalizacje
Kiedy: sierpień
8.) Lato na Pergoli
Podobnie jak w poprzednich latach, Hala Stulecia ponownie przygotowała cykl bezpłatnych wydarzeń idealnych na wakacyjny relaks. Koncerty, silent disco, kino plenerowe, wystawy, warsztaty dla dzieci, planszówki, gry terenowe, pikniki tematyczne, sport i bazar miejski – będzie się działo!
10 sierpnia
14:00 i 14:30 | Oprowadzanie z przewodnikiem po Kościele św. Nepomucena
21:40 | Pokazy specjalny Fontanny Multimedialnej | Mikro & Makro Kosmos
11 sierpnia
10:30 | Joga | Sala Cesarska
13:00-18:30 | Piknik rowerowy Tour de Pologne | Pergola
14:00 i 14:30 | Oprowadzanie z przewodnikiem po Kościele św. Nepomucena
15:00 | Prelekcja dr Kamili Sowińskiej na temat dolnośląskich wątków w biografii i twórczości Marka Hłaski | Kościół św. Nepomucena
18:00 | Teatr komedii improwizowanej Jesiotr | Kościół św. Nepomucena
21:40 | Pokazy specjalny Fontanny Multimedialnej | Cztery Żywioły
12 sierpnia
12:30 | Wielki start 81. Tour de Pologne | Plac pod Iglicą
Gdzie: Pergola przy Hali Stulecia
Kiedy: sobota-poniedziałek (10-12 sierpnia)
9.) Wakacje z Biblioteką
– W tym roku filie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. T. Różewicza we Wrocławiu przygotowały najbogatszą ofertę wakacyjną w historii Biblioteki. Jest różnorodnie: aktywnie, rekreacyjnie, twórczo, edukacyjnie i z fantazją – piszą organizatorzy.
Latem w bibliotekach będą odbywać się: spotkania, warsztaty, wystawy, spacery, pokazy filmowe, dyskusje o książkach i wiele innych kreatywnych zajęć o nie tylko literackim charakterze.
Szczegółowy harmonogram: https://biblioteka.wroc.pl/wakacje-z-biblioteka-2/
Gdzie: różne lokalizacje
Kiedy: 03.07-29.08
10.) Kino Letnie w Centrum Historii Zajezdnia
– Wakacyjne piątkowe wieczory będą pełne filmowych emocji. Wielki ekran, wygodne leżaki, niezapomniane filmowe hity – oto przepis na idealny romantyczny letni wieczór lub spotkanie z przyjaciółmi. Wybierz się w niesamowitą podróż wraz z filmowymi bohaterami – zachęcają organizatorzy.
- 9 sierpnia, godz. 21:30 – „Poprzednie życie”, reż. Celine Song (2023)
„Poprzednie życie” to love story, która z lekkością i wdziękiem definiuje na nowo zasady ekranowego romansu, rozkochując w sobie widzów Sundance, Berlinale i fanów studia A24. To na wskroś współczesny film, który goi złamane serca, daje szansę miłości, godzi przeszłość z przyszłością, uczy rozstawać się bez gniewu i z nadzieją na nowy początek.
Gdzie: Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184
Kiedy: piątek (9 sierpnia), godz. 21:30
11.) Wakacyjne koncerty organowe w bazylice św. Elżbiety
W piątek (9 sierpnia) zagra Przemysław Mazurek. Urodził się 9 grudnia 1997 roku w Brzegu Dolnym. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął w Społecznym Ognisku Muzycznym w Brzegu Dolnym, gdzie uczył się w klasie fortepianu mgr Małgorzaty Wrzesińskiej. Po ukończeniu SOM został słuchaczem Metropolitalnego Studium Organistowskiego we Wrocławiu na kierunku muzyk-organista w klasie organów mgra Łuksza Romanka. Następnie rozpoczął studia w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na wydziale Edukacji Muzycznej, Chóralistyki i Muzyki Kościelnej, gdzie studiował m.in. edukację muzyczną, prowadzenie zespołów wokalnych i instrumentalnych oraz muzykę kościelną.
Przemysław Mazurek jest czynnym organistą, dyrygentem i pedagogiem. Jako organista posługuje w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej, jest także założycielem i dyrygentem chóru „Polifonia” oraz młodzieżowej orkiestry parafialnej działającej przy parafii. Pracuje również jako nauczyciel fortepianu, przedmiotów teoretycznych oraz chórmistrz w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu.
Gdzie: Bazylika św. Elżbiety
Kiedy: piątek (2 sierpnia), godz. 19:00
12.) Weekendowe pokazy specjalne Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej
Wodne widowiska, którym towarzyszą multimedialne animacje, spektakularne oświetlenie oraz idealnie dobrana muzyka: klasyczna, współczesna, pop i ambient, odbywają się codziennie od godz. 10:00 do 22:00. Natomiast weekendowe pokazy specjalne zaplanowano na poszczególne daty.
9 sierpnia 2024 (piątek)
godz. 21:40 Katedra Demokracji. Czas trwania pokazu: 14:40 min
10 sierpnia 2024 (sobota)
godz. 21:40 Mikro & Makro Kosmos. Czas trwania pokazu: 12:50 min
11 sierpnia 2024 (niedziela)
godz. 21:40 Cztery Żywioły. Czas trwania pokazu 14:50 min
Gdzie: Pergola, kompleks Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1
Kiedy: piątek-niedziela (9-11 sierpnia)
Foto: Miejsca we Wrocławiu / mat. Facebook