We Wrocławiu przez cały rok dużo się dzieje, a różnego rodzaju wydarzenia i atrakcje przyciągają zainteresowanie mieszkańców. Aby ułatwić wszystkim planowanie wolnego czasu, przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych, darmowych wydarzeń, które mogą stać się inspiracją podczas tworzenia planów na weekend.

1.) Wrocławska Giełda Staroci

Giełda Staroci to dobrze znane wrocławianom wydarzenie, które w wybrane weekendy odbywa się przy Hali Stulecia lub na skwerze przy kościele św. Marii Magdaleny. Na osoby odwiedzające czekają nie tylko stare meble, naczynia, przedmioty gospodarstwa domowego, ale także rękodzieło czy biżuteria.

Gdzie: plac przy Iglicy, przed Halą Stulecia, ul. Wystawowa 1
Kiedy: sobota-niedziela (22-23 lutego)

2.) Bezpłatne wycieczki z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego

Koło Przewodników Miejskich Oddziału Wrocławskiego PTTK zaprasza mieszkańców do wzięcia udziału w bezpłatnych spacerów:

21 lutego (piątek)

  • godz. 16:00 – Kępa Mieszczańska dawniej i dziś – start: fontanna Szermierz (pl. Uniwersytecki)
  • godz. 18:30 – Spacer śladami Festung Breslau – start: Dworzec Świebodzki (pl. Orląt Lwowskich)

22 lutego (sobota)

  • godz. 11:00 – Kard. Bolesław Kominek – patron Roku Pojednania – start: Kościół św. Wojciecha

23 lutego (niedziela)

  • godz. 11:00 – Ile jest Lwowa we Wrocławiu? Fakty, mity, sentymenty – start: pomnik Fredry (Rynek)

Gdzie: różne lokalizacje
Kiedy: 21-23 lutego

3.) Koty takie są – wystawa + wernisaż

  • 21.02, godz. 18:00, Hol CK Agora – wernisaż wystawy

Opis wystawy:

„Pomimo bycia niezwykle skutecznymi drapieżnikami, koty zachwycają swoją delikatnością i gracją. Przez tysiąclecia chroniły ludzkie spichlerze i domy przed szkodnikami, w niektórych kulturach czczone były jako boskie stworzenia, w innych traktowane z wrogością. Mogą być uwielbianymi towarzyszami lub budzić nieufność. W jednej sekundzie mruczą, po chwili wbijają w nas pazury. W tych pozornych sprzecznościach kryje się coś symbolicznego, uniwersalnego oraz tajemniczego. Obecnie koty niezaprzeczalnie królują w mediach społecznościowych. Wygląda na to, że uwielbiamy obserwować te urocze i zabawne stworzenia. Co daje nam patrzenie na koty? Czy masowa obsesja na ich punkcie ma jakiś głębszy sens, czy jest jedynie formą rozrywki, wyrazem bezradności lub ucieczką od rzeczywistości?”

Autorką wystawy jest Paulina Rega – od urodzenia związana z Wrocławiem, gdzie w 2018 ukończyła Malarstwo na ASP.

Gdzie: CK Agora, ul. Serbska 5a
Kiedy: 21.02-19.03

4.) Planszówki w Nowym Pafawagu

Każdy jest mile widziany i znajdzie coś dla siebie: młodsi, starsi, pro gamerzy, nowicjusze, rodziny, grupy przyjaciół, pary i nieznajomi. Na miejscu prowadzący wesprą każdego, zagrają z Wami, wytłumaczą zasady oraz pomogą znaleźć kogoś do drużyny, jeśli zajdzie taka potrzeba – piszą organizatorzy.

Gdzie: Centrum Kultury Nowy Pafawag, ul. Chociebuska 4-6
Kiedy: sobota (22 lutego), godz. 16:00-19:30

5.) Vivaria – Wystawa malarstwa Marceliny Groń

Vivaria to zbiór zamkniętych w ramach obrazu mikroświatów, w których współistnieją elementy przyrody i abstrakcyjne, wyśnione struktury.

W swoich obrazach artystka łączy dwie skrajności: pokazuje naturalne piękno przyrody oraz charakterystyczne dla sztuki miejskiej kolory, kształty i znaki. Jej prace to mieszanka tego, co pierwotne i ukryte w naszej podświadomości, z tym, co wytwarza współczesna cywilizacja. W kompozycjach tych pojawia się napięcie między realistycznym przedstawieniem postaci ludzkich oraz zwierzęcych i formami abstrakcyjnymi. Obrazy inspirowane są podróżami, między innymi ubiegłoroczną wizytą w Indonezji.

Gdzie: CK Agora, ul. Serbska 5a
Kiedy: 7.02-2.03

6.) Uroczyste otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej Szczepin

Nareszcie jest! Nasze marzenie o miejscu dla Mieszkańców i Mieszkanek staje się faktem! Centrum Aktywności Lokalnej na Szczepinie zaczyna swoją działalność! – piszą organizatorzy.

Program wydarzenia:

  • godz. 17.00 – powitanie gości i mieszkańców,
  • godz. 17.15 – historia miejsca i oprowadzanie po CAL-u,
  • godz. 17.40 – tort,
  • godz. 18.00 – sitodruk z pamiątkową torbą,
  • godz. 18.30 – CALowe KOŁO FORTUNY

Do tego przez cały czas trwania wydarzenia CALowa Fotobudka.

Gdzie: CAL Szczepin, ul. Zachodnia 1
Kiedy: sobota (22 lutego), godz. 17:00

7.) Vintage Day w Barbarze

Serdecznie Zapraszamy na noworoczną edycję Targów Mody Vintage w Barbarze. Spotkacie tu najlepszych wystawców z całej Polski, którzy zadbają o to, aby Twoja szafa była bogatsza w szlachetne materiały i wyjątkowe fasony, których nie znajdziesz w dzisiejszych sieciówkach – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: Barbara, ul. Świdnicka 8B
Kiedy: niedziela (23 lutego), godz. 12:00-17:00

8.) Sąsiedzkie karaoke na Ołbinie

Jak śpiewa Ołbin? A no tak, jak lubi i tak, że usłyszy nas całe miasto! Dla kogo? Dla wszystkich – dzieci, dorosłych, seniorów! Możecie przyjść sami, z rodziną, przyjaciółmi i sąsiadami. Śpiewamy amatorsko – to, co nam w duszy gra! Nie trzeba być profesjonalistą, liczy się dobra zabawa. Przyjdźcie i zaśpiewajcie razem z nami!  – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: CAL Ołbin, ul. Prusa 37-39
Kiedy: sobota (22 lutego), godz. 19:00

9.) PeDeT Klasycznie i Muzyczna Klasyka dla Smyka – bezpłatne koncerty

W każdą niedzielę zaczynamy o 14:00 od cyklu Muzyczna Klasyka dla Smyka. Najmłodsi tak jak w poprzednim roku poznają wyjątkowych muzyków, a także usłyszą najpiękniejsze utwory muzyki klasycznej w specjalnie przygotowanych aranżacjach – piszą organizatorzy.

Natomiast o godzinie 15:00 rozpocznie się recital muzyki klasycznej dla dorosłych.

Gdzie: PeDeT (DH Renoma), ul. Świdnicka 40
Kiedy: niedziela (23 lutego)

10.) 16. Park Sztuki – wystawa poplenerowa w OPT Zamek 

Plener to 10 artyst-ów_ek, 10 postaw reprezentant-ów_ek różnych pokoleń, ale też 10 dni pobytu, 10 wieczorów, podczas których można było prowadzić długie rozmowy o sztuce i życiu. Te dni pozwoliły powoli otworzyć się na siebie, poznać, rozpoznać, porozmawiać, pomilczeć, poobserwować, „bezkarnie” i swobodnie skonfrontować siebie z innymi twórcami. Praca w pracowni, jak można się domyślić, jest obserwacją same-go_ej siebie na płaszczyźnie osobistego widnokręgu. Spotkanie 10 artyst-ów_ek w przestrzeni poza strefą komfortu własnej pracowni daje (nie musi) możliwość szerszego spojrzenia, wymianę myśli, obrazów, przeżyć. Powstaje synergia grupy, wspólnotowości – piszą organizatorzy.

Gdzie: OPT Zamek, plac Świętojański 1
Kiedy: 17.01-16.02

11.) Joga w jeansach – bezpłatne sesje w Odra Centrum

Zawsze chciałeś spróbować jogi, ale wydawało Ci się, że to świat tylko dla wtajemniczonych? W Odra Centrum często zrywamy ze stereotypami i tak będzie też tym razem. Na naszych bezpłatnych sesjach jogowych każdy, niezależnie od wieku, stroju czy doświadczenia, może zasmakować tej praktyki. Sesje trwają ok. 20 minut – piszą organizatorzy.

Gdzie: Odra Centrum, ul. Wybrzeże Juliusza Słowackiego 5B
Kiedy: niedziela (23 lutego), godz. 17:00-19:00

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu