We Wrocławiu przez cały rok dużo się dzieje, a różnego rodzaju wydarzenia i atrakcje przyciągają zainteresowanie mieszkańców. Aby ułatwić wszystkim planowanie wolnego czasu, przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych, darmowych wydarzeń, które mogą stać się inspiracją podczas tworzenia planów na weekend.

1.) Wrocławska Giełda Staroci

Giełda Staroci to dobrze znane wrocławianom wydarzenie, które w wybrane weekendy odbywa się przy Hali Stulecia lub na skwerze przy kościele św. Marii Magdaleny. Na osoby odwiedzające czekają nie tylko stare meble, naczynia, przedmioty gospodarstwa domowego, ale także rękodzieło czy biżuteria.

Gdzie: skwer przy kościele św. Marii Magdaleny, róg ul. Szewskiej i Wita Stwosza
Kiedy: czwartek-niedziela (27-30 marca)

2.) „W świecie gier planszowych” – spotkanie w Filii nr 4 MBP

Zapraszamy wszystkich miłośników planszówek na kolejne spotkanie! Wydarzenie skierowane jest do każdego – zarówno dorosłych, jak i dzieci od 5. roku życia, razem z opiekunami. To idealna okazja, by wprowadzić dzieci w świat gier planszowych lub po prostu spędzić czas z bliskimi w przyjaznej atmosferze – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: MBP Filia nr 4, ul. Wieczysta 105
Kiedy: piątek (28 marca), godz. 17:00-20:00

3.) Ad Astra. Dzień kosmosu w bibliotece  

Zapraszamy do Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej w sobotę, 29 marca 2025, na dzień poświęcony kosmosowi i literaturze sci-fi. W programie wykłady popularnonaukowe i popkulturowe, które wygłoszą naukowcy i propagatorzy nauki oraz spotkanie z pisarzem, Marcinem Podlewskim, autorem cyklu „Głębia” – zachęcają organizatorzy.

Szczegółowy program: [KLIKNIJ TUTAJ]

Gdzie: Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58, III piętro, sala 35
Kiedy: sobota (29 marca), godz. 11:00-19:00

4.) Pokaz Kotów Rasowych w Pasażu Grunwaldzkim

Pokaz Kotów Rasowych w Pasażu Grunwaldzkim będzie kolejną wyjątkową okazją, aby na własne oczy obejrzeć koty wielu ras w jednym miejscu. Klienci Centrum będą mogli porozmawiać z hodowcami i wypytać ich o wszelkie interesujące ich szczegóły dotyczące konkretnej rasy. Pokaz ma również na celu propagowanie adopcji i pomocy bezdomnym kotom – piszą organizatorzy.

Gdzie: Pasaż Grunwaldzki, pl. Grunwaldzki 22
Kiedy: sobota (29 marca), godz. 10:00-17:00

5.) Wiosna w Ogrodzie – Czasoprzestrzeń

Zapraszamy na wyjątkowe popołudnie pełne zieleni, kreatywności i relaksu. To doskonała okazja, aby poznać ogród, wymienić się roślinami i sadzonkami, a także wziąć udział w inspirujących warsztatach rękodzieła – zachęcają organizatorzy.

Szczegółowy program: [KLIKNIJ TUTAJ]

Gdzie: Czasoprzestrzeń (Zajezdnia Dąbie), ul. Tramwajowa 1-3
Kiedy: sobota (29 marca), godz. 14:00-18:00

6.) BookSpace – wydarzenie literackie

Jak piszą organizatorzy, najważniejsze cele wydarzenia to:
– popularyzacja literatury i czytelnictwa wśród odbiorców w każdym wieku
– integrowanie społeczności zainteresowanej literaturą
– szerzenie i promowanie czytelnictwa we Wrocławiu i w Polsce
– rozwijanie zainteresowań czytelniczych młodych odbiorców, młodzieży, dorosłych i seniorów
– wspieranie lokalnych twórców
– popularyzowanie literatury wszelakiej

Gdzie: Czasoprzestrzeń (Zajezdnia Dąbie), ul. Tramwajowa 1-3
Kiedy:
– sobota (29 marca), godz. 10:00-18:00
– niedziela (30 marca), godz. 10:00-17:00

7.) Obserwacja częściowego zaćmienia Słońca – Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego

W najbliższą sobotę, 29 marca, będziemy mogli na niebie obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Nie będzie ono bardzo głębokie, ale jak zawsze warte naszej uwagi. Pamiętajcie, że patrzenie wprost na Słońce bez żadnych zabezpieczeń jest skrajnie niebezpieczne. Warto zaopatrzyć się w specjalne okulary zaćmieniowe, rozprowadzane przez sklepy astronomiczne. Można tez użyć szkieł spawalniczych o najwyżej gęstości, czyli 13. A może będziecie chętni przyjść do nas, na Kopernika? Mamy specjalnie skonstruowane instrumenty do bezpiecznej obserwacji Słońca – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Kopernika 11
Kiedy: sobota (29 marca), godz. 11:00-13:00

8.) „Polscy himalaiści” – spotkanie autorskie z Dariuszem Jaroniem

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z Dariuszem Jaroniem, autorem książki „Polscy himalaiści”, która przybliża mało znaną, ale fascynującą historię polskiego himalaizmu sprzed II wojny światowej. To opowieść o odwadze, determinacji i tajemniczych losach pionierów zdobywających najwyższe szczyty świata – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184
Kiedy: sobota (29 marca), godz. 16:00

9.) „Rzeczodzielnia” – Sąsiedzka Wymiana

„Rzeczodzielnia” to sąsiedzkie spotkanie, podczas którego można wymienić się ubraniami, zabawkami, książkami i innymi przedmiotami, których już nie używamy, ale które mogą przydać się innym. Chodzi o dawanie rzeczom drugiego życia, ograniczenie marnowania oraz budowanie sąsiedzkich więzi w przyjaznej atmosferze – piszą organizatorzy.

Gdzie: CAL Maślice, ul. Suwalska 11
Kiedy: niedziela (30 marca), godz. 9:00-13:00

10.) Wystawa „Trzeba tylko chcieć” – plakaty Jakuba Kamińskiego

Zapraszamy na wyjątkową ekspozycję prac Jakuba Kamińskiego – projektanta plakatów, ilustracji prasowych i okładek książkowych, wielokrotnie nagradzanego w prestiżowych konkursach graficznych m.in. Konkurs 30/30, Polish Graphic Design Awards oraz Satyrykon – zachęcają organizatorzy.

Wystawa „Trzeba tylko chcieć” to zbiór kilkunastu komercyjnych i prywatnych plakatów z ostatnich lat, wykonanych w technice mieszanej – z wykorzystaniem programów komputerowych, nożyczek, kredek i farby.

Gdzie: Centrum Kultury Nowy Pafawag, Hol Główny, ul. Chociebuska 4-6
Kiedy: 22.03-22.06

11.) „PTAKI” –  wystawa fotografii Mieczysława Michalaka

Serdecznie zapraszamy na wernisaż niezwykłej wystawy pt. „Ptaki”, prezentującej 100 zdjęć przedstawiających 100 gatunków polskich ptaków, uchwyconych przez Mieczysława Michalaka podczas pięciu lat fotografowania w różnych zakątkach naszego kraju. Na wystawie będziecie mogli podziwiać majestatyczne ujęcia bielika, kolorowe fotografie żołn, dynamiczne kadry zimorodków oraz wiele innych ptaków, w tym drapieżnych. Większość zdjęć przedstawia ptaki w locie, ukazując piękno i różnorodność polskiego ekosystemu – piszą organizatorzy.

Gdzie: Hala Supernova w Czasoprzestrzeni, ul. Tramwajowa 1-3
Kiedy: 14-30 marca (Wystawa jest czynna w soboty i niedziele w godzinach 11:00-16:00)

12.) Muzyczna Klasyka dla Smyka – bezpłatny koncert

W każdą niedzielę zapraszamy na cykl: Muzyczna Klasyka dla Smyka. Najmłodsi tak jak w poprzednim roku poznają wyjątkowych muzyków, a także usłyszą najpiękniejsze utwory muzyki klasycznej w specjalnie przygotowanych aranżacjach – piszą organizatorzy.

30.03 – Marta Plasota-Bargieł / pianino

Gdzie: PeDeT (DH Renoma), ul. Świdnicka 40
Kiedy: niedziela (30 marca), godz. 14:00

13.) „Teatr w obiektywie” – wystawa Jacka Kardasiewicza

Prezentowany zbiór zdjęć to subiektywna impresja autora, pełna barw, ruchu i teatralnej ekspresji. To nie tylko obrazy, to opowieści zamknięte w klatkach fotograficznych – piszą organizatorzy.

Gdzie: Centrum Kultury Nowy Pafawag – Hol Kolorowy, ul. Chociebuska 4-6
Kiedy: 8.03-30.04.2025

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu