Jak obsługiwać komputer i urządzenia telemedyczne do zdalnych pomiarów parametrów życiowych oraz jak połączyć się z lekarzem online? Tego wszystkiego dowiedzą się wrocławscy seniorzy biorący udział w nowym projekcie teleedukacji zdrowotnej.

Wrocław we współpracy z firmą Telmedicin Sp. z o.o. rozpoczął projekt, który skierowany jest do mieszkańców posiadających Wrocławską Kartę Seniora. W ten sposób miasto chce ułatwić korzystanie z telemedycyny. Jest to szczególnie istotne w okresie pandemii, kiedy dostęp do usług medycznych jest ograniczony, a brak umiejętności obsługi komputera, czy zdalnych urządzeń do pomiaru parametrów życiowych może narazić seniorów na większe niebezpieczeństwo rozwoju chorób.

Cieszę się, że to kolejny „smart” projekt, którym wspieramy naszych wrocławskich seniorów. To ważne, by uświadamiać ich, że profilaktyka i badania są kluczowe dla zachowania odpowiedniego zdrowia. Dzięki teleedukacji mają również szansę na poznanie działania nowoczesnych urządzeń medycznych – wskazuje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Gabinet telemedyczny

W ramach projektu, w Centrum Handlowym Borek we Wrocławiu, powstał gabinet telemedyczny, w którym posiadacze Wrocławskiej Karty Seniora mogą rozszerzyć swoje umiejętności cyfrowe oraz skorzystać z konsultacji medycznej u lekarza specjalisty.

Wprowadzanie w mieście nowych technologii z zakresu teleopieki i telemedycyny senioralnej przyczyni się niewątpliwie do podniesienia bezpieczeństwa i komfortu życia seniorów oraz do przeciwdziałania ich wykluczeniu cyfrowemu – zapewnia Robert Bednarski, z-ca dyrektora ds. SmartCity w Wydziale Promocji Miasta i Turystyki UM Wrocławia.

Wizyty edukacyjne obejmują dwa elementy:
– instruktaż z obsługi urządzeń służących do zdalnych pomiarów różnych parametrów życiowych, w tym: ciśnieniomierza, pulsoksymetru, termometru, ekg, stetoskopu umożliwiającego obrazowanie gardła, skóry czy ucha, analizatora składu masy ciała i obsługi telepołączenia z lekarzem specjalistą,
– zdalną konsultację medyczną prowadzoną przez lekarza jednej ze specjalności takich jak: internista, diabetolog, kardiolog, neurolog, dietetyk.

Podnoszenie świadomości zdrowotnej najstarszych mieszkańców Wrocławia jest jednym z kluczowych elementów miejskiej polityki senioralnej. Wprowadzanie w mieście różnego rodzaju działań z zakresu profilaktyki zdrowotnej, wpływa na zmianę stylu życia, tym samym, poprawia jego jakość – mówi Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia UM Wrocławia.

Gabinet telemedyczny obsługiwany jest przez asystenta, który przeprowadza instruktaż obsługi urządzeń oraz pomaga seniorom i uczy ich obsługi komputera, by zdalnie połączyć się z lekarzem. Liczba wizyt w punkcie jest ograniczona.

Gdzie odebrać bezpłatne zaproszenie?

Vouchery, będące zaproszeniem na bezpłatną wizytę edukacyjną, można odebrać osobiście w trzech miejscach we Wrocławiu:
– Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego – Wrocławskie Centrum Seniora, przy pl. Dominikańskim 6 we Wrocławiu – punkt informacyjny, pok. nr 28 na parterze, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00,
– Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego – Przestrzeni Trzeciego Wieku przy pl. Solidarności 1/3/5 we Wrocławiu – punkt informacyjny, pok. nr 318 na III piętrze, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-14.00,
– Stowarzyszenia Żółty Parasol przy ul. Prusa 37-39, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-19.00.

Następnie należy umówić się na wizytę w gabinecie telemedycznym dzwoniąc na numer infolinii podany na voucherze.

Seniorzy, którzy posiadają już Wrocławską Kartę Seniora, mogą uzyskać takie zaproszenie korzystając z infolinii Wrocławskiego Centrum Seniora 71 344 44 44. Czynna jest ona od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00. Chcąc umówić się na wizytę edukacyjną należy mieć przygotowany numer Wrocławskiej Karty Seniora.

 

Źródło: mat. prasowy / Foto: Pixabay