W minioną sobotę (8 czerwca) odbyło się oficjalne otwarcie historycznego obiektu. Mieszkańcy tłumnie przybyli na miejsce, aby na własne oczy zobaczyć efekty ukończonych prac. Jednak to nie koniec metamorfozy Bastionu Sakwowego – jeszcze w czerwcu Zarząd Inwestycji Miejskich chce ogłosić przetarg na II etap rewitalizacji.
Oficjalnemu otwarciu obiektu towarzyszyła muzyka na żywo wykonywana przez kwartet saksofonowy, przewodnicy opowiadali o historii i ciekawostkach związanych z Bastionem, na miejscu obecna była grupa osób przebrana w stroje z przełomu XIX/XX wieku, z którymi można było zrobić sobie zdjęcie. Pierwsze tysiąc osób odwiedzających mogło również wybić sobie pamiątkową monetę.
I etap rewitalizacji dobiegł końca
Wiele miesięcy prac, 30 milionów złotych wydanych na pierwszy etap rewaloryzacji, a także wiele trudnych decyzji wykonawczych i konserwatorskich – tak w skrócie wyglądał I etap inwestycji.
Władze Wrocławia chcą, by ten obiekt jak dawniej był miejscem tętniącym życiem – z jakościową gastronomią i wydarzeniami plenerowymi. Na parterze, w tzw. pawilonie perystylowym (dawna „Reduta”), na powierzchni ok. 460 m2 będzie restauracja. Jej otwarcie zaplanowane jest na jesień. Z kolei w kolumnadzie, na ok. 300 m2, ma funkcjonować kawiarnia, która przyjmie pierwszych gości w lipcu. To jednak nie cała przestrzeń na gastronomię. Jest jeszcze 660 m2 na świeżym powietrzu. Na tę powierzchnię składają się: podcienia kolumnady, które również będą dostosowane do obsługi gości przy stolikach (m.in. windą gastronomiczną do wywożenia posiłków z kawiarni, co funkcjonowało w okresie przedwojennym) oraz taras nad pawilonem perystylowym.
Cały teren jest oświetlony, monitorowany kamerami podłączonymi do monitoringu miejskiego oraz zaopatrzony w udogodnienia, umożliwiające dostęp do wyższych partii wzgórza także osobom niepełnosprawnym. Miasto zadbało również o zieleń. Krajobrazu na wzgórzu dopełnia 12 nowych drzewek (lipy drobnolistne i kasztanowce czerwone) i dziesiątki krzewów, a także rośliny w donicach.
Plany na II i III etap inwestycji
– Wrocław powinien pójść za ciosem. Zamierzamy jeszcze w czerwcu ogłosić przetarg na drugi etap rewitalizacji. Obejmie on między innymi remont zabytkowych toalet od strony ul. Nowej. W jego zakres wejdzie również uporządkowanie szczytu wzgórza. Pojawi się na nim oświetlenie. Zrewitalizowana zostanie także płyta, która jest podstawą dawnej gloriety – wymienia prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.
Szczegółowe plany na II etap prac to:
- remont i przebudowa zabytkowego budynku toalet,
- remont nawierzchni szczytu wzgórza wraz z oświetleniem i monitoringiem,
- renowacja betonowej podstawy – relikt Glorietty,
- remont i oświetlenie ścieżek od Promenady na wzgórze,
- uporządkowanie zieleni na skarpach wzgórza.
Jeżeli chodzi o III etap rewitalizacji, obejmie on dawne obserwatorium na szczycie oraz kazamaty w północnym stoku wzgórza. Na ten moment nie wiadomo jeszcze, czy zapadnie decyzja o odbudowaniu gloriety. Dawniej mieścił się w niej punkt widokowy, a także cukiernia, jednak większą część przestrzeni zajmowała klatka schodowa.
Wszystkie inwestycje budowlane na terenie Bastionu Sakwowego muszą być uzgodnione z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Plan miejscowy dla tego terenu jest aktualnie w trakcie opracowywania.
Foto: Miejsca we Wrocławiu