Na wrocławskich basenach bito rekordy świata. Powstałe kąpieliska były centrum życia towarzyskiego mieszkańców miasta. Teraz to w większości ruiny, z których niestety już nie możemy skorzystać…

Baseny na Stadionie Olimpijskim

Kompleks basenów sportowych niedaleko Stadionu Olimpijskiego pochodzi z lat 20. ubiegłego stulecia. Jeden z basenów miał siedem metrów głębokości i wieżę do trenowania skoków do wody. Kąpielisko po wojnie należące do AWF przestało działać w 1978 roku.

 

Basen przy ul. Racławickiej

Odkryty basen od dawna nie działa. I na pewno już nie będzie funkcjonował. WKS Śląsk (właściciel terenu) chce w tym miejscu postawić dwie hale sportowe: dla zapaśników, judoków, ciężarowców i koszykarzy). 

 

Basen przy ul. Sztabowej

Basen kąpielowy zaadaptowany z dawnego basenu ppoż ,wybudowanego w latach 1939 roku. Umiejscowiony został na terenie zakładu energetycznego, na rogu ulic Sztabowej i Powstańców Śląskich. Zasypany i zniwelowany. Przed wojną znajdowało się w tym miejscu boisko piłkarskie.

 

Basen przy ul. Ślężnej 

Teren pływalni znajduje się przy ul. Ślężnej, naprzeciwko cmentarza żydowskiego i sąsiaduje z zajezdnią tramwajową przy Kamiennej. Dziś za wyłamanym ogrodzeniem, w miejscu, gdzie kiedyś były kasy, biura, szatnie i przebieralnie – są tylko fundamenty. Pozostała za to niecka basenu – nie ma tu wody, a na dnie zalegają śmieci.

 

Basen przy ul. Skarbowców 

Basen powstał na początku lat 90. i miał być częścią większego kompleksu sportowego WKS-u. Agencja Mienia Wojskowego sprzedała teren prywatnemu inwestorowi. Ten w planach miał budowę nowoczesnego centrum sportowo-rekreacyjnego oraz osiedla mieszkaniowego, ale inwestycja ostatecznie nie ruszyła. Dzisiaj przy Skarbowców są tylko zniszczone pozostałości po basenach.

 

Basen w Parku Wschodnim „Burza”

Basen dla dzieci na terenie K.S. ,,Burza”. W głębi basen dla dorosłych. Wieść niosła (co okazało się nieprawdą), że tu miała swój początek czarna ospa i właśnie dlatego zlikwidowano stare kąpielisko usytuowane w zatoce bez przepływu wody.

 

Basen przy ul. Łowieckiej „Balon”

Funkcjonował od końca lat 50, do początku lat 90 ubiegłego wieku. Publiczny basen kąpielowy latem był odkryty, a zimą „pod balonem”, czyli przykryty cienką plandeką (celowo dość nieszczelną). Wykorzystywano w ten sposób nadwyżki ciepła, basen był też buforowym elementem obiegów chłodzenia maszyn zakładu. 

 

Basen na Brochowie (ul. Polna)

Kąpielisko na Brochowie zostało wybudowane według projektu inżyniera Gauerta. Otwarcie obiektu miało miejsce 12 lipca 1936 r. Zamknięcie miało miejsce na początku lat 90.

 

Baseny przy ul. Berenta Wacława

Tereny rekreacyjne powstały w czynie społecznym żołnierzy i pracowników wrocławskich zakładów pracy. Ośrodek wypoczynkowy składał się z basenu (brodzika), oraz zespołu boisk i placu zabaw dla dzieci. Oficjalne otwarcie nastąpiło 20 lipca 1967 r. 

 

Kąpielisko „Różanka”

Powstało w 1927 roku. Powstał na grobli rozdzielającej Kanał Miejski i Starą Odrę, w rejonie osiedli Kleczków i Różanka. Po 1945 roku zrezygnowano z kąpieliska w rzece, pozostała i użytkowana była jedynie infrastruktura położona na brzegu i terasie, w tym brodzik dla dzieci.

 

 

 

Foto: Większość pochodzi ze zbiorów Fotopolska.eu