Na terenie centrum handlowego Aleja Bielany, we współpracy z fundacją Kolorowe Skarpetki, realizowany jest program „AleJa mogę”. Jego głównym celem jest aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnością intelektualną. W ramach akcji osoby z zespołem Downa odbywają praktyki w sklepach, kawiarni oraz punkcie informacyjnym.
„AleJa mogę pracować”
„AleJa mogę pracować” to wyjątkowy program praktyk, w ramach którego osoby z zespołem Downa zdobywają swoje cenne doświadczenie zawodowe w Alei Bielany. Przez 8 miesięcy beneficjenci fundacji Kolorowe Skarpetki odbywają praktyki w różnych sklepach i punktach usługowych. Towarzyszą im profesjonalni trenerzy pracy, którzy wspierają praktykantów przy wykonywaniu codziennych obowiązków.
W akcji nie chodzi oczywiście o presję i aktywizację na siłę – nie każda osoba z zespołem Downa chce i musi pracować. Chodzi o to, by stworzyć świat otwarty i niewykluczający tych, którzy mają w sobie chęć i siłę, by w nim uczestniczyć.
Lokale, które biorą udział w akcji to: IKEA, Deichmann, CCC, Jula, Centrum Rowerowe, kawiarnia Ramdecor Cafe oraz punkt informacyjny na terenie Alei Bielany.
Osoby z zespołem Downa mogą pracować i jest to normalna sprawa
Zakres obowiązków praktykantów jest różny, jednak przy ustalaniu obowiązków najważniejsze było to, by pozwalał on na maksymalny kontakt z klientem. Jest to bardzo istotne, ponieważ celem akcji, poza daniem możliwości pracy na wolnym rynku osobom z niepełnosprawnością intelektualną, jest także edukacja społeczeństwa. Stworzenie możliwości spotkania osób z zespołem Downa w przestrzeni publicznej oraz pokazanie społeczeństwu, że osoby z zespołem Downa mogą się realizować, mogą spełniać swoje marzenia, a przede wszystkim mogą pracować.
Ramdecor Cafe
Jednym z miejsc zaangażowanych w program jest Ramdecor Cafe. To ciekawe połączenie kawiarni oraz sklepu pracowni produkującej ramy i dekoracje. Firma Ramdecor specjalizuje się w produkcji ram do obrazów, ozdobnych luster oraz szeroko pojętymi artykułami dekoracyjnymi. Każdy, kto chce oprawić jakieś dzieło, może przyjść z nim do kawiarni i wybrać dla niego idealną ramę. W swojej ofercie kawiarnia, oprócz kawy ma także drobne przekąski w postaci kanapek czy tostów, oraz słodkości.
Praktyki w Ramdecor Cafe dobywa Paulina Kołodziejska. Zapytana o swoją pracę odpowiada, że uwielbia pracować z… ramami. Chciała kiedyś pracować w drewnie i w introligatorstwie, a tu może się realizować. Jest również wielką pasjonatką kawy w każdej postaci, także tej jeszcze nieodkrytej i nieoczywistej. Określa siebie jako „Magdę Gessler kawy”, którą kocha i nie boi się z nią eksperymentować. W ramach tychże eksperymentów chciałaby wprowadzić w Ramdecor Cafe kawę korzenną i jakimś sposobem spróbować zrobić kawę z miodem, choć wie, że miód wymaga innej temperatury.
Nie tylko praktyki
Program „AleJa mogę” to nie tylko praktyki, ale także inne projekty realizowane we współpracy Alei Bielany i Fundacji Kolorowe Skarpetki. Osoby z zespołem Downa mogą m.in. wziąć udział w warsztatach wspierających ich w odkrywaniu talentów lub strać się wolontariuszami i pomagać przy organizacji wydarzeń czy wspierać samotnych seniorów. Ich bliscy mogą natomiast skorzystać z równie istotnych warsztatów wytchnieniowych. Dzięki takim spotkaniom opiekunowie odzyskują energię, by stawiać czoła codziennym wyzwaniom.
Więcej informacji o programie: https://www.alejabielany.pl/pl/aleja-moge
Aleja Bielany
Adres: ul. Czekoladowa 7/9
Foto: Miejsca we Wrocławiu Artykuł powstał w ramach płatnej współpracy.