Rusza „Akcja Jeż” organizowana przez Auto Group Polska we współpracy z portalem Miejsca we Wrocławiu. Dzięki pomocy mieszkańców Wrocławia, w różnych częściach miasta staną specjalne domki dla jeży, które pomogą przetrwać kolczastym ssakom ciężki dla nich okres jesienno-zimowy. Jeżeli chcesz pomóc jeżom, przyłącz się do akcji i zgłoś miejsce ich występowania.

Jeże, żyjąc w tak dużym mieście, jak Wrocław, narażone są na różne niebezpieczeństwa. Wśród nich można wymienić śmierć pod kołami przejeżdżających autobusów i samochodów, koszenie trawników czy wypalanie traw. Często zdarza się również, że jeże giną poprzez kontakt z trującymi środkami stosowanymi przeciwko szczurom oraz ślimakom. Duże zagrożenie dla jeży stanowią także psy atakujące napotkane zwierzątka. Niestety bywają także sytuacje, w których to ludzie bezpośrednio robią krzywdę jeżom. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że za tego typu obrzydliwe praktyki grożą srogie kary. Kolejnym zagrożeniem może być brak dostępu do pożywienia, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Wszystkie wymienione czynniki mogą prowadzić do zmniejszenia się populacji tego gatunku w naszym rejonie, a w konsekwencji nawet do jego wyginięcia. Aby temu zapobiec Auto Group Polska wspólnie z portalem Miejsca we Wrocławiu postanowiło przeprowadzić „Akcję Jeż”, polegającą na stawianiu domków, w których jeże znajdą bezpieczne schronienie.

Domki zostały wybrane po konsultacji z wrocławskim stowarzyszeniem, którego szczególnym elementem działalności jest pomoc jeżom. Mowa oczywiście o Ekostraży, która objęła patronatem „Akcję Jeż”. Domki te spełniają surowe normy teriologiczne potwierdzone pozytywną rekomendacją Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Budki charakteryzują się otwieranym daszkiem pokrytym grubą papą, wejściem do budki w formie długiego korytarza mającym na celu m. in. ochronę jeży przed drapieżnikami, podłogą pełną (drewnianą) izolującą od zimnego i mokrego podłoża, otworem kanalizacyjnym w dnie odprowadzającym wodę oraz otworami wentylacyjnymi w tylnej ściance pozwalającymi utrzymać w schronieniu odpowiedni mikroklimat.

Zgłoś miejsce występowania jeży już teraz!

Aby przyłączyć się do akcji i pomóc wrocławskim jeżom, wystarczy zgłosić miejsce występowania kolczastych ssaków. Mogą to być np. parki, wały czy działki ROD. Następnie w zasugerowanych miejscach pojawią się specjalne domki i miski z wodą. Szczegóły „Akcji Jeż” oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie internetowej: https://www.centrumwroclaw.pl/domkidlajezy/

Przebieg akcji można śledzić na profilach instagramowych: @miejscawewroclawiu_pl oraz @autogrouppolska , a także na Facebooku: @MiejscaWeWroclawiu i @AutoGroupPolska .

 

Akcja jest realizowana przy współpracy z Auto Group Polska.