„Akcja Jeż” ruszyła na początku grudnia 2022 roku, a w najczęściej zgłaszanych przez mieszkańców lokalizacjach pojawiły się pierwsze drewniane domki. Aby zapewnić schronienie jak największej liczbie jeży, w kolejnych miejscach ustawiliśmy budki, które ochronią je przed drapieżnikami. Dodatkowo przypominamy, że miejsca występowania kolczastych ssaków nadal można zgłaszać. A jak to zrobić? O szczegółach przeczytacie w dalszej części artykułu.

Będące od kilku lat pod ścisłą ochroną jeże coraz częściej tracą swoje naturalne środowisko bytowania i trafiają w pobliże siedzib ludzkich. Przebywając w zatłoczonych miastach, takich jak Wrocław, są szczególnie narażone na liczne niebezpieczeństwa, które mogą zagrozić ich życiu. Aby wesprzeć jeże i zapewnić im możliwość bezpiecznego przezimowania, wraz z Auto Group Polska postanowiliśmy przeprowadzić „Akcję Jeż”.

Drewniane domki zostały wybrane po konsultacji z wrocławską Ekostrażą, która słynie z pomocy kolczastym ssakom. Co więcej, spełniają one surowe normy teriologiczne, potwierdzone pozytywną rekomendacją Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Pierwsze jeżowe rezydencje pojawiły się w pięciu lokalizacjach, a mianowicie: w parku Szczytnickim, w parku na Niskich Łąkach, w Lesie Sołtysowickim, w Lesie Rakowieckim oraz w parku Grabiszyńskim.

Kilka dni temu ustawiliśmy kolejne budki. Tym razem odwiedziliśmy:

  • park Słowackiego,
  • park Szczytnicki,
  • Skwer Zbyszka Cybulskiego.

Jednak to nie koniec naszych działań, a domków pojawi się na terenie Wrocławia znacznie więcej. Już niebawem kolejny raz ruszymy w trasę ekologicznym samochodem z floty AGP i ustawimy budki w najczęściej wskazywanych lokalizacjach. Ponownie zadbamy o to, by każdy domek stał stabilnie, a okolica była przyjazna dla jeży.

Jak zgłosić miejsce występowania jeży?

Aby przyłączyć się do akcji i pomóc wrocławskim jeżom, wystarczy zgłosić miejsce występowania kolczastych ssaków. Mogą to być np. parki czy wały. Szczegóły „Akcji Jeż”, mapka z rozstawionymi już domkami oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie internetowej: https://www.centrumwroclaw.pl/domkidlajezy/

Przebieg akcji można śledzić na profilach instagramowych: @miejscawewroclawiu_pl oraz @autogrouppolska , a także na Facebooku: @MiejscaWeWroclawiu i @AutoGroupPolska

 

Foto: Krzysztof Szrejder
Artykuł powstał przy współpracy z Auto Group Polska.