„Akcja Jeż” ruszyła na początku grudnia 2022 roku, a w najczęściej zgłaszanych przez mieszkańców lokalizacjach pojawiły się pierwsze drewniane domki. Aby zapewnić schronienie jak największej liczbie jeży, już niebawem ustawimy kolejne budki, które ochronią je przed drapieżnikami. Dodatkowo przypominamy, że miejsca występowania kolczastych ssaków nadal można zgłaszać. A jak to zrobić? O szczegółach przeczytacie w dalszej części artykułu.

Będące od kilku lat pod ścisłą ochroną jeże coraz częściej tracą swoje naturalne środowisko bytowania i trafiają w pobliże siedzib ludzkich. Przebywając w zatłoczonych miastach, takich jak Wrocław, są szczególnie narażone na liczne niebezpieczeństwa, które mogą zagrozić ich życiu. Aby wesprzeć jeże i zapewnić im możliwość bezpiecznego przezimowania, wraz z Auto Group Polska postanowiliśmy przeprowadzić „Akcję Jeż”.

Drewniane domki zostały wybrane po konsultacji z wrocławską Ekostrażą, która słynie z pomocy kolczastym ssakom. Co więcej, spełniają one surowe normy teriologiczne, potwierdzone pozytywną rekomendacją Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Pierwsze jeżowe rezydencje pojawiły się w pięciu lokalizacjach:

  • park Szczytnicki,
  • park na Niskich Łąkach,
  • Las Sołtysowicki,
  • Las Rakowiecki,
  • park Grabiszyński.

Jednak to nie koniec naszych działań, a domków pojawi się na terenie Wrocławia znacznie więcej. Już niebawem kolejny raz ruszymy w trasę ekologicznym samochodem z floty AGP i ustawimy budki w najczęściej wskazywanych lokalizacjach. Ponownie zadbamy o to, by każdy domek stał stabilnie, a okolica była przyjazna dla jeży.

Trafiając na jeżową budkę, np. podczas spaceru, należy pamiętać o trzech ważnych zasadach, których przestrzeganie sprawi, że jeże będą mogły spokojnie przespać zimę, a mianowicie:

  1. Nie zaglądaj do domku.
  2. Nie hałasuj w jego okolicy.
  3. Nie dokarmiaj jeży.

Jak zgłosić miejsce występowania jeży?

Aby przyłączyć się do akcji i pomóc wrocławskim jeżom, wystarczy zgłosić miejsce występowania kolczastych ssaków. Mogą to być np. parki czy wały. Szczegóły „Akcji Jeż”, mapka z rozstawionymi już domkami oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie internetowej: https://www.centrumwroclaw.pl/domkidlajezy/

Przebieg akcji można śledzić na profilach instagramowych: @miejscawewroclawiu_pl oraz @autogrouppolska , a także na Facebooku: @MiejscaWeWroclawiu i @AutoGroupPolska

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu