Afrykarium znajdujące się w obrębie wrocławskiego zoo, prezentuje morską, słodkowodną i lądową faunę Afryki i przyległych mórz.

Otwarte zostało 26 października 2014 roku. Afrykarium obejmuje dwie części. Część zewnętrzna ma postać dwóch basenów z plażami (dla kotików afrykańskich i dla pingwinów tońców) rozdzielonych od siebie budynkiem w kształcie statku, w którym jest restauracja, tarasy widokowe oraz akwarium z fauną morską. Prezentuje ona faunę wybrzeża morskiego Namibii. Część wewnętrzna to budynek żelbetowy długości 160 m i szerokości 54 m, w którym znajdują się cztery ekspozycje odpowiadające czterem ekosystemom:

– fauna plaży i rafy koralowej Morza Czerwonego z basenem 900 m³;
– fauna doliny Nilu i Wielkich Jezior Afrykańskich z basenem hipopotamów ;
– fauna Kanału Mozambickiego z basenem 3100 m³ (z płaszczkami i rekinami brunatnymi);
– fauna dżungli Konga z basenami manatów i krokodyli.

                                    Afrykarium-wejście.

 Cały kompleks liczy 19 akwariów, basenów i zbiorników o łącznej powierzchni 4,6 tysiąca metrów kwadratowych i pojemności ponad 15 milionów litrów wody, oczyszczanej przez 50 filtrów. W momencie otwarcia w afrykarium prezentowano kilka tysięcy zwierząt reprezentujących około 100 gatunków. Budowa obiektu kosztowała 220 milionów złotych. Głównym wykonawcą obiektu była wrocławska firma PB Inter-System S.A. Wznoszenie kompleksu rozpoczęto na początku 2012 roku, kończąc w październiku 2014 roku.

Wstęp do Afrykarium wliczony jest w bilet wstępu do zoo.

                                     afrykarium-wnętrze.

Zdjęcia: naszafotografia.pl