Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że gry planszowe to więcej niż Chińczyk i Monopoly. Zarówno wydawnictwa zagraniczne, jak i polskie oferują ogromny wybór gier planszowych dla dzieci i dorosłych, zaawansowanych graczy i nowicjuszy. We Wrocławiu znajdziecie kilka miejsc, które pozwolą Wam nieodpłatnie odkryć uroki „gier bez prądu”, a do tego napić się dobrego alkoholu i nie tylko.

AR-Bar

Zdecydowanie najdogodniej zlokalizowany lokal z grami planszowymi, mieści się bowiem w samym środku rynku (Rynek 5). Dzieli główne wejście z Dworem Polskim i zajmuje miejsce dawnej Kociej Kołyski. Wystrój lokalu tworzy niesamowity klimat, utrzymany jest bowiem w stylu steampunkowym – ściany zdobią np. stare trybiki czy imitujące mechanizmy konstrukcje. Jak na inwestycję tak świeżą, zapoczątkowaną bowiem w 2018 roku, AR-Bar rozwija się bardzo prężnie i proponuje wiele atrakcji, np. okazjonalne eventy.

W stałej ofercie znajdziecie sporą bazę gier planszowych i karcianych, która cały czas się powiększa, przepyszne, kolorowe drinki oraz wybór różnych rodzajów alkoholu. Lokal udostępnia także mniejszą salę, oddzieloną od głównej za pomocą krótkiego korytarza, gdzie można w nieco większym spokoju  i w oddaleniu od ogólnego zgiełku zagrać np. w gry RPG.

 

Hex

Hex to prawdopodobnie najpopularniejszy bar planszówkowy we Wrocławiu, od lat będący na podobnym poziomie, co nowo powstały w rynku AR-Bar. Mieści się przy ulicy Stanisława Dubois 33/35. Choć zlokalizowany jest w niepozornym miejscu ukrytym pomiędzy budynkami, łatwo go odnaleźć, kierując się na Centrum Rozwoju Zawodowego Krzywy Komin. W Hexie odnajdziecie klimatyczne wnętrze, ogromną (prawdopodobnie największą we Wrocławiu) bazę wszelakich gier i obsługę, która zawsze chętnie wytłumaczy zasady tych bardziej skomplikowanych.

Lokal słynie także wśród swoich stałych bywalców z przepysznych tostów i alkoholu. Dla niepijących znajdzie się tam ciepłe kakao, lemoniada oraz kawa. W Hexie także organizowane są okazjonalne eventy i turnieje z nagrodami w różne gry planszowe.

 

Cybermachina

Lokal proponujący zarówno wybór gier planszowych, jak i elektronicznych. Mieści się przy ulicy Szczytnickiej 52, tak więc w najbliższej okolicy dogodnej lokalizacji, jaką stanowi Plac Grunwaldzki.

Cybermachina, jak wskazuje sama nazwa lokalu, większy nacisk stawia na gry konsolowe, niż planszowe. Zagracie tam m.in. w Mario Kart czy Guitar Hero. Wystrój lokalu także utrzymany jest w konwencji gier elektronicznych. Zainteresowani planszówkami jednak także odnajdą się we wnętrzu Cybermachiny. Baza gier planszowych jest tam zdecydowanie mniejsza, niż w lokalach wymienionych powyżej, jednak lokal udostępnia zarówno same gry, jak i dogodne miejsce do zagrania w nie.

 

Padbar

Kolejny z lokali stawiających zdecydowany nacisk na gry elektroniczne, udostępniający jednak także bazę planszówek. Znajdziecie tutaj gry mniej wymagające, bardziej towarzyskie niż strategiczne, takie, które nie wymagają wielkiego skupienia podczas rozgrywki – tak więc idealne dla początkujących.

Przy niewielkich stolikach możecie zasiąść z wybraną grą, napić się alkoholu i coś przekąsić, a później spróbować swoich sił w udostępnionych grach elektronicznych.

Padbar mieści się w budynku Times przy ulicy Kazimierza Wielkiego 1.

 

Awaria Prądu

Ostatni z lokali na naszej liście znajdziecie przy ulicy Grabiszyńskiej 56. Jak wskazuje sama nazwa, jest to idealne miejsce do odkrywania świata „gier bez prądu”, które oferuje stosunkowo sporą bibliotekę planszówek, w której znajdziecie zarówno mniej wymagające, jak i bardziej skomplikowane tytuły.

Awaria Prądu jest także ambitnie zaangażowana w promocję gier RPG i LARP-ów, organizuje bowiem co jakiś czas tematyczne eventy, a sam lokal wyposażony jest w scenę, na której odbywają się różne spotkania i ciekawe wydarzenia.

 

Podsumowując, graczom, którzy dopiero mają zamiar rozpocząć swoją przygodę z grami planszowymi, warto polecić lokale takie jak Cybermachina czy Padbar. Średnio zaawansowani, zainteresowani światem nie tylko planszówkowym, ale również RPG-owym i LARP-owym, powinni udać się do Awarii Prądu. Starzy wyjadacze natomiast na pewno zaspokoją swój planszówkowy głód w Hexie i AR-Barze.

 

Tekst: Olena Banaś

Foto: Mat. lokali