Koncerty, wystawy, wyjątkowi goście, zaskakujące wydarzenia, niezwykłe licytacje, Bieg Tyłem „Policz się z cukrzycą” – to tylko niektóre atrakcje 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy we Wrocławiu.

Tym razem gramy dla dzieci małych i bez focha – na zakup nowoczesnego sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Tradycyjnie Orkiestra zagra we Wrocławiu wyjątkowo głośno. Wrocławski Finał potrwa trzy dni i będą to dni wypełnione świetnymi koncertami i licznymi imprezami towarzyszącymi.
Wrocławski Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to wydarzenie unikalne – podczas trwającego od 11 do 13 stycznia święta wystąpi kilkudziesięciu wykonawców, reprezentujących wszystkie pokolenia i niemal wszystkie gatunki muzyczne. To będzie prawdziwy festiwal bez podziałów, podporządkowany jednemu celowi – ratowaniu życia i zdrowia dzieciaków. Hasło Finału brzmi „Pomaganie jest dziecinnie proste”. Celem zbiórki będzie zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla tych szpitali dziecięcych, które specjalizują się w najtrudniejszych diagnozach i udzielaniu pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W placówkach tego rodzaju szczególnie ważne jest nowoczesne, spełniające najwyższe standardy wyposażenie, które daje lekarzom i personelowi medycznemu jak najlepsze możliwości diagnozy i leczenia najcięższych przypadków.
Finałowe koncerty będą się odbywać na aż trzech scenach – w Starej Piwnicy przy ul. Krupniczej, w Starym Klasztorze przy ul. Purkyniego i na placu Nowy Targ. W piątkowy wieczór 11 stycznia w Starym Klasztorze odbędzie się impreza Doček Nove Godine, czyli Bałkański Sylwester dla WOŚP, zagrają świetna bałkańska orkiestra dęta Tsigunz Fanfara Avantura, bułgarski zespół Balkan Folk Acustic oraz DJ Vera Pavlović i DJ Szoszana. Dzień później w Starej Piwnicy zagrają shantymani, a w Starym Klasztorze w ramach koncertu Pozytywne Wibracja dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zagra legendarny zespół reggae Bakshish, na scenie pojawią się również The Messengers, Ras Tab i Draggy.
Kulminacja festiwalu nastąpi w niedzielę 13 stycznia. Tego dnia w całym kraju ponad 120 tysięcy wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy po raz dwudziesty szósty wyjdzie na ulice nie tylko polskich, ale i zagranicznych miast, żeby zbierać pieniądze na zakup sprzętu medycznego dla polskich szpitali. W samym Wrocławiu pojawi się ich ponad tysiąc. Dzięki hojności darczyńców Fundacja WOŚP przez lata działalności zakupiła urządzenia medyczne za kwotę ponad 700 mln zł. W zeszłym roku padł absolutny rekord – ludzie dobrej woli przekazali Orkiestrze ponad 126 mln złotych. Teraz może być tylko lepiej.
13 stycznia w dzień Wielkiego Finału w Starym Klasztorze zagrają Acid Drinkers, grupa, która na zawsze zmieniła oblicze polskiej sceny metalowej, a towarzyszyć jej będą zespoły:  Alpha Dog, Wowa i Bemy. Na scenie plenerowej na placu Nowy Targ wystąpią: Strain, Nadija, Alicja Janosz, Chorzy, Tymon Tymański, jedna z najbardziej znanych bałkańskich orkiestr dętych Fanfara Transilvania oraz specjalny projekt Wroclove Guitar Top w składzie: Leszek Cichoński, Krzysztof Pełech, Jacek Krzaklewski, Maciej Mazurek, Maciej Burniak, Bartek Miarka,  Marek „Stingu” Popow, z którym, przy gitarowych przebojach wszech czasów, rozpoczniemy odliczanie do Gitarowego Rekordu Guinnessa 2019.  Tradycyjnie o 20:00 odbędzie się kulminacyjny punkt każdego Wielkiego Finału – Światełko do Nieba. Nie będą to oczywiście fajerwerki – WOŚP kocha i dba o zwierzęta!
Na wyjątkowo przyjaznym wobec Orkiestry Nowym Targu odbędzie się masa fantastycznych wydarzeń. Pojawi się tradycyjnie grupa rekonstrukcyjna Pancerni Strzegom, wolontariusze WOŚP z 11 Sztabów działających w Wrocławiu Ponadto wolontariusze Muzeum Motoryzacji Topacz wraz z członkami Towarzystwa Automobilowego Topacz przygotują wystawę zabytkowych samochodów z lat 50. 60. i 70. oraz, jeśli pogoda pozwoli, zaprezentują zabytkowy sprzęt strażacki. Odbędzie się Bieg Tyłem „Policz się z cukrzycą” – za datki zebrane przy rejestracji zostaną zakupione pompy insulinowe dla ciężarnych kobiet z cukrzycą. Spotkacie podczas Finału psie zaprzęgi z Watahy Domowych Wilków. Po raz szósty kwestować będą Golden Retrievery i ich właściciele. W strefie motocyklowej Arek Szajba,  który w roku 2018 zdobył wraz ze swoim motocyklem tytuł Mistrza Świata w budowie jednośladów, będzie udostępniać do zdjęcia swój pojazd. Balonem stratosferycznym wystartuje w kosmos Krasnal Niepodległy, a dzięki Wyścigom Konnym będzie możliwość jazdy kucem, koniem lub zrobienie sobie zdjęcia z Damarem, którego ujeżdżał filmowy Bohun. Podczas Białej Niedzieli będziecie mogli skorzystać z badań HCV i wielu innych. Na liczne atrakcje mogą liczyć przede wszystkim najmłodsi uczestnicy imprezy, dla których organizatorzy przygotowali mnóstwo niespodzianek. Będą też tradycyjnie licytacje Wielkiej Orkiestry, idealna okazja do wspomożenia tego wyjątkowego przedsięwzięcia. Równie tradycyjnie wszyscy wolontariusze WOŚP mogą liczyć na gorącą herbatę z sokiem. Prócz tego na wszystkich czekać będą stoiska gastronomiczne, foodtrucki i punkty z gorącymi napojami.
Będą to trzy dni zabawy w najszczytniejszym celu. Sukces Orkiestry jest sukcesem wszystkich, którzy chcą pomagać przekazując datki zarówno 13 stycznia w dniu zbiórki, jak i w trakcie całorocznej działalności Fundacji. Przed każdym finałem niezmordowany Jurek Owsiak wypowiada magiczną formułę „Oj, się będzie działo!”. We Wrocławiu się będzie działo w tym roku najwięcej!

Harmonogram:

11.01 godz. 20.00 – STARY KLASZTOR – Doček Nove Godine, czyli Bałkański Sylwester dla WOŚP!
TSIGUNZ FANFARA AVANTURA
BALKAN FOLK ACUSTIC
DJ VERA PAVLOVIĆ
DJ SZOSZANA
12.01 godz.19.30 – STARA PIWNICA – Shantymani grają dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!
PERŁY i ŁOTRY
ZA HORYZONTEM
JAN i KLAN
12.01 godz.19.30 – STARY KLASZTOR – Pozytywne Wibracja dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!
BAKSHISH
THE MESSENGERS
RAS TAB
DRAGGY
13.01 PLAC NOWY TARG – Finał WOŚP
10:00 Start balonu stratosferycznego z Krasnalem Niepodległym na pokładzie
13.01 PLAC NOWY TARG – Finał WOŚP – od godz. 12.00
STRAIN
NADIJA
ALICJA JANOSZ
CHORZY
TYMON TYMAŃSKI
WROCLOVE GUITAR TOP
FANFARA TRANSYLVANIA
13.01 od godz. 15.00 STARY KLASZTOR – Finał WOŚP
ACID DRINKERS
ALPHA DOG
WOWA
BEMY