Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 9 grudnia, marszałek województwa, wicemarszałkowie oraz Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego poinformowali o decyzji zarządu województwa dotyczącej zarezerwowania 23 mln zł z przyszłorocznego budżetu na pomoc walczącej Ukrainie.

Od pierwszych dni wojny pomagamy walczącej Ukrainie i jej obywatelom. Pociągi humanitarne, transporty środków medycznych, w pełni wyposażone karetki, ale także pełne wsparcie tu, na Dolnym Śląsku, który w ostatnim czasie stał się ich domem. Dostrzegając bardzo trudną sytuację, postanowiliśmy przekazać kolejne wsparcie w wysokości 23 milionów złotych. Pozwoli ono naszym partnerom na Ukrainie zarówno na organizowanie tak bardzo potrzebnej, bieżącej pomocy, jak i uruchamianie projektów służących odbudowie swojego kraju – mówił podczas konferencji marszałek Cezary Przybylski.

Pomoc dla Ukrainy płynęła ze strony Samorządu Województwa Dolnośląskiego już od pierwszych dni rosyjskiej napaści na Ukrainę. Wśród zrealizowanych działań można wymienić m. in.:

  • Organizację przejazdów pociągów humanitarnych Kolei Dolnośląskich, które z Przemyśla przewiozły 1500 osób szukających schronienia przed wojną.
  • Darmowe przejazdy pociągami KD dla obywateli Ukrainy. Z tej możliwości skorzystało aż ćwierć miliona osób.
  • Przekazanie ukraińskim miastom 10 w pełni wyposażonych karetek pogotowia.
  • Przekazanie potrzebującym na Ukrainie 300 europalet z artykułami pierwszej potrzeby ze stworzonego przez samorząd województwa w stolicy regionu Międzynarodowego HUBu Pomocy Humanitarnej.

Jesteśmy województwem, które najmocniej w kraju wspiera swoich partnerów. Byliśmy tam, blisko frontu, widzieliśmy skalę potrzeb i wiemy, czego potrzebują. Nasza decyzja daje gwarancję nieprzerwanego wsparcia również w przyszłym roku – mówił Andrzej Jaroch, Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

W związku z tym, w nowym, zaakceptowanym na początku tego tygodnia unijnym budżecie Dolnego Śląska na lata 2021-2027 zaplanowano ponad 137 milionów złotych z przeznaczeniem na usługi pozwalające obywatelom państw trzecich na pełniejsze funkcjonowanie w polskim społeczeństwie. Dzięki nim możliwa będą m.in: integracja zawodowa, integracja społeczna, usługi społeczne dla obywateli czy usługi medyczne, wsparcie psychologiczne oraz system edukacji.

 

Foto: mat. prasowe UMWD