W ramach pomocy humanitarnej, Samorząd Województwa Dolnośląskiego zorganizował wysyłkę specjalistycznych pojazdów i artykułów pomocowych do Ukrainy. Do Obwodu Dnipropietrowskiego wysłano 9 karetek ratunkowych wypełnionych środkami medycznymi, artykułami spożywczymi oraz kocami, natomiast do Obwodu Kirowogradzkiego pojechało 8 karetek.

Konferencja prasowa dotycząca konwoju humanitarnego odbyła się w poniedziałek (5 czerwca) o godzinie 8:00.

– Dolny Śląsk wspiera walczącą Ukrainę od samego początku. Od początku byliśmy i jesteśmy z naszymi partnerami. Za mną stoi 17 karetek które już za moment pojadą do obwodów Dniepropietrowskiego i Kirowogradzkiego. Każda z nich jest załadowana niezbędnym sprzętem i wyposażeniem medycznym – wyjaśniał wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Do pomocy dla Ukraińców przyłączył się również Dolnośląski HUB Pomocy Humanitarnej działający przy Dolnośląskim Parku Innowacji i Nauki przy ul. Kwiatkowskiego. Zorganizowano tam załadunek TIRa (głównie żywność), który następnie dołączył do konwoju karetek i skierował się w stronę obwodu Kirowogradzkiego.

Te kilkanaście karetek i TIR z pomocą to ogromne wsparcie. W zeszłym miesiącu Ukraina była najsilniej bombardowana od początku wojny. Drony, rakiety trafiają w infrastrukturę cywilną, giną cywile i dzieci. Dlatego taka pomoc medyczna jest niezbędna – mówił podczas konferencji Jurij Tokar, Konsul Generalny Ukrainy we Wrocławiu.

 

Foto: mat. UMWD