Poltegor Centre to nieistniejący już wrocławski biurowiec, który do 2007 roku był najwyższym budynkiem w mieście. 14 lat temu odbyły się na jego terenie ćwiczenia ratownicze, a następnego dnia rozpoczęła się rozbiórka, przeprowadzana piętro po piętrze.

Budynek powstał w 1982 roku i został zbudowany w technologii monolitycznej, polegającej na wykonywaniu konstrukcji z betonu lub żelbetu, w przygotowanych deskowaniach. Nazwa biurowca wywodziła się od nazwy przedsiębiorstwa Poltegor (akronim od „Polska Technika Górnicza”), które w latach 80. przeniosło swoją siedzibę do wieżowca.

Wieżowiec mieścił się przy ul. Powstańców Śląskich 95. W 2006 roku, działkę wraz z biurowcem kupił wrocławski biznesmen, Leszek Czarnecki, z którego inicjatywy w miejscu dawnego Poltegoru powstał Sky Tower.

Dokładnie 14 lat temu, czyli 1 czerwca 2007 roku, w godzinach przedpołudniowych na terenie Poltegoru odbyły się ćwiczenia ratownicze, a budynek podpalono. Natomiast po południu, na ostatnim piętrze wystąpił zespół IRA.

Następnego dnia, a mianowicie 2 czerwca 2007 roku, rozpoczęła się rozbiórka wieżowca. Prace zakończyły się na początku listopada, kiedy koparki dotarły do kamienia węgielnego, wmurowanego 30 maja 1974 roku.

 

Foto: Facebook/MBP w Świdnicy