W sobotę, 1 sierpnia 2026 r. o godz. 17:00, na terenie Wrocławia uruchomione zostaną syreny alarmowe. Przez jedną minutę emitowany będzie ciągły sygnał akustyczny. Działanie będzie miało podwójny cel – stanowi element ogólnopolskiego treningu systemów alarmowania i ostrzegania ludności, a jednocześnie upamiętnia 82. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Godzina 17:00, nazywana „Godziną W”, to symboliczny moment rozpoczęcia Powstania Warszawskiego 1 sierpnia 1944 roku. Co roku mieszkańcy całego kraju zatrzymują się na chwilę, by oddać hołd uczestnikom jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Włączenie syren jest dziś nie tylko wyrazem pamięci o Powstańcach, ale także przypomnieniem o znaczeniu sprawnych systemów ostrzegania i alarmowania.
Uruchomienie syren odbędzie się w ramach ogólnopolskiego treningu systemów wykrywania i alarmowania. Regularne ćwiczenia pozwalają sprawdzić sprawność urządzeń, zweryfikować procedury oraz upewnić się, że system będzie działał prawidłowo w sytuacjach wymagających szybkiego ostrzeżenia mieszkańców.
– Regularnie sprawdzamy działanie systemu alarmowania, aby mieć pewność, że w sytuacji rzeczywistego zagrożenia będzie działał sprawnie i skutecznie. Trening 1 sierpnia ma jednak również wymiar symboliczny – poprzez minutę dźwięku syren oddajemy hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego – mówi Bartłomiej Bajak, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Uruchomienie syren odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi systemów alarmowania i ostrzegania ludności. Informacja o treningu zostanie również przekazana za pośrednictwem Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) oraz aplikacji „Nasz Wrocław”.
Sygnał emitowany 1 sierpnia o godz. 17:00 będzie miał wyłącznie charakter ćwiczebny i upamiętniający. Nie będzie oznaczał wystąpienia zagrożenia.
Foto: Pixabay
1 sierpnia o godz. 17:00 we Wrocławiu ponownie zawyją syreny.
Polecane
Lip 28
Zabytkowy parowóz na placu Staszica.🚂 Można go podziwiać z zewnątrz, a także wejść do środka!🤩
#miejscawewroclawiu
...
Lip 23
To jedyna taka restauracja we Wrocławiu.🍜 Jeżeli lubicie kuchnie w azjatyckim stylu to sprawdźcie @redbowl_wroclaw 🤤
#współpracareklamowa z Red Bowl 🤝
Restauracja znajduje się w galerii Italiana przy ul. Więziennej 21 📌
#miejscawewroclawiu #wroclawskiejedzenie #wrocław
...
Lip 21
Kebab jak z obrazka.😋🤌 Będzie testowane?🌮 ...
Lip 18
Pierogi z jagodami na ukrytym bazarku.🫐 ...
Lip 16
Wystawa najdroższych obrazów świata zagościła w @pasazgrunwaldzki 👨🎨 Znajduje się na piętrze 0 i potrwa do 31 sierpnia.📌 Wstęp jest darmowy.🤌
#współpracareklamowa z Pasaż Grunwaldzki 🤝
#miejscawewroclawiu #obraz #wrocław
...
Lip 11
Nowe miejsce spotkań i super plac zabaw.💛Górka Szczepińska zmieniła się w fajną atrakcję.🥳Będziecie odwiedzać?😎
#miejscawewroclawiu #placzabaw #dladzieci #wroclove
...
Lip 5
To jedne z najsmaczniejszych lodów włoskich we Wrocławiu.🍦 Znacie to miejsce?🤤
Lody włoskie | Wrocław | najlepsze lodziarnie |
#miejscawewroclawiu #wrocław #wroclawskiejedzenie #lody
...
Lip 3
Od dziś MWW Taxi możecie oglądać w @muzeummotoryzacjiwena 💛 Nasz wspólny projekt z @carsplashart doczekał się godziwej, przedwczesnej emerytury.🚕
Muzeum Motoryzacji Wena znajduje się przy ul. Zielnej 1b w Oławie.📌
#miejscawewroclawiu #klasyki #wroclaw #mwwtaxi
...
Cze 30
Dobra cena, dobry smak.🤤
#miejscawewroclawiu #wrocław #hit #wroclawskiejedzenie #jagodzianka
...