Alois Alzheimer to persona wszystkim doskonale znana. Ten niemiecki lekarz znacznie przysłużył się dziedzinom takim jak psychiatria i neuropatologia, a także jako pierwszy opisał chorobę wieku starczego nazwaną później od jego nazwiska Alzheimerem.

Niewielu jednak wie, iż doktor Alzheimer przez ostatnie trzy lata swojego życia mieszkał w willi we Wrocławiu, którą zapewne wielu z Was nie raz bezwiednie minęło!

Ciężko jest znaleźć bezpośrednie informacje o willi Alzheimera. Jedną z niewielu wskazówek, nakierowujących zainteresowanych na właściwy trop, jest mural w jednej z bram przy ulicy Gdańskiej.

Sylwetka budynku, figurującego jako „willa Alzheimera”, jest nie do pomylenia – dobrze zorientowani w najbliższej okolicy szybko rozpoznają w niej hospicjum dla dzieci im. Jana Pawła II „Dom Nadziei”, znajdujące się przy ulicy Bujwida 42.

Budynek został wzniesiony jako część kompleksu nowoczesnych klinik Wydziału Medycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Miała się w nim mieścić Klinika Psychiatryczna i Chorób Nerwowych (niem. Psychiatrische und Nervenklinik). Wstępny projekt kompleksu klinik wykonał Ludwig Alexander von Tiedemann, a za poszczególne budynki odpowiedzialni byli wrocławscy architekci. 

Klinika, która powstała przy ulicy Odona Bujwida, miała miejsce na 84 łóżka i składała się z trzech części: głównego korpusu oraz dwóch skrzydeł, w których mieściły się odrębne oddziały – męski i żeński. Prostopadle do głównego budynku wzniesiono izolatoria, połączone z oddziałami za pomocą łączników. Na wytyczonej działce powstała również niewielka kostnica, budynek gospodarczy mieszczący w sobie również kotłownię oraz pod numerem 42, w południowo-wschodnim krańcu działki – willa dyrektora, w której od objęcia stanowiska dyrektora kliniki do swojej śmierci mieszkał światowej sławy lekarz Alois Alzheimer. Na terenie dawnego ogrodu znajduje się również schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej.

Przez wiele lat w przeszłości w budynku willi znajdował się żłobek, a obecnie mieści się tam wspomniane wyżej hospicjum „Dom Nadziei”, które w 2005 roku zostało oficjalnie otwarte dzięki wsparciu darczyńców, m.in. olimpijki Otylii Jędrzejczak.

W 2017 roku złożono wniosek o wpisanie budynku do oficjalnego rejestru zabytków, jako obiektu o dużej wartości historycznej.

 

Tekst: Olena Banaś

Foto: MiejscaWeWroclawiu.pl