W dniach 11-13 stycznia odbędzie się kolejny, piąty już przegląd filmów dokumentalnych o Wrocławiu – Kadry Wrocławia.

Ponieważ przegląd wraca po dłuższej przerwie, w programie znajdzie się między innymi blok Wrocław The Best – zestaw najlepszych, najciekawszych filmów, które były wyświetlone w ramach Kadrów w latach poprzednich. Niewątpliwie znajdzie się wśród nich jeden z filmów o Festung Breslau, który w Kinie Nowe Horyzonty obejrzało już ponad 4 tysiące widzów – prawdziwy hit!

Ponadto w programie nie może zabraknąć nawiązań do ważnych rocznic minionego 2017 roku. Ponownie więc będzie można obejrzeć (w godzinach porannych) „Bitwę wrocławską” głośny film Beaty Januchty o największej demonstracji Solidarności, która miała miejsce 31 sierpnia 1982 roku (35 rocznica). Natomiast nawiązaniem do dwudziestej rocznicy powodzi z 1997 roku będzie kompilacja filmów „Wrocław leży nad Odrą”. W bloku tym zestawione zostaną filmy obrazujące związku Miasta z rzeką. Obok archiwalnych dokumentów (począwszy od lat 40. minionego wieku) będzie można zobaczyć także liczne materiały filmowe z powodzi tysiąclecia, która przed dwudziestu laty nawiedziła nasze miasto. Zostaną one poprzedzone krótkim materiałem na temat kataklizmu, który nawiedził Wrocław w 1903 roku…


Prawdziwą perełką tegorocznych Kadrów Wrocławia będzie przygotowany wspólnie z Galerią Entropia pokaz filmu „Włodzimierz Kałdowski – człowiek z kamerą” – dokumentalne materiały filmowe z Wrocławia z lat 1956-1981. Film ten powstał z unikalnych materiałów filmowych wykonanych przez pana Włodzimierza Kałdowskiego – fotografa i filmowca amatora w drugiej połowie lat 50. i latach 60. Stanowią one swoisty katalog życia miasta i jego mieszkańców. Znajdujemy tam kulturę, sport, politykę, transport, zabawę, pracę, rekreację słowem szerokie spektrum zdarzeń i aktywności ludzkiej. Film ten cechuje spontaniczność i brak politycznych tez tak charakterystycznych dla oficjalnych produkcji z tamtych lat.

Harmonogram pokazów:
11.01, godz. 18:30 – „Włodzimierz Kałdowski – człowiek z kamerą”
12.01, godz. 18:30 – Kadry Wrocławia The Best
13.01, godz. 18:30 – Wrocław leży nad Odrą – powódź 1997 i inne materiały
12.01, godz. 10:00 – „Bitwa wrocławska”

 

PROGRAM I OPISY FILMÓW

11 stycznia, godz. 18:30
WŁODZIMIERZ KAŁDOWSKI – CZŁOWIEK Z KAMERĄ
Dokumentalne materiały filmowe z Wrocławia 1956 – 1981
___________________

filmy 16 mm
Włodzimierz Kałdowski
projekt | dvd | kuratorzy
Alicja & Mariusz Jodko
ścieżka dźwiękowa
Marcin Lenarczyk [djLenar]
tekst do bookletu dvd
Katarzyna Kaczorowska
produkcja
GALERIA ENTROPIA 2016
www.entropia.art.pl
___________________

Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
___________________

„Włodzimierz Kałdowski – człowiek z kamerą” to film składający się z wielu unikatowych, fascynujących materiałów dokumentalnych zrealizowanych na taśmie 16 mm we Wrocławiu w latach 1956-1981 przez obecnie 94-letniego autora – pana Włodzimierza Kałdowskiego.
Włodzimierz Kałdowski po kamerę sięgnął w latach 50., będąc już zawodowym fotografem. Odtąd utrwalał życie Wrocławia i jego mieszkańców także na taśmie 16 mm. Zrealizował ponad 150 filmów popularno-naukowych i turystycznych. Przede wszystkim jednak spontanicznie dokumentował publiczny wymiar zmieniającego się otoczenia – podnoszącego się z gruzów i coraz mocniej tętniącego życiem miasta. Jego zbiory fotograficzne i filmowe zogniskowane na Wrocławiu tworzą wielowymiarową kronikę polskiej powojennej rzeczywistości.
Film skupia się głównie na unikalnych materiałach wykonanych w drugiej połowie lat 50. i latach 60. Stanowią one swoisty katalog życia miasta i jego mieszkańców. Znajdujemy tu kulturę (np. rejestracje pierwszych spektakli Henryka Tomaszewskiego), sport, politykę, transport, zabawę, pracę, rekreację… Są też momenty bardziej dramatyczne, jak katastrofa budowlana na Pl. Grunwaldzkim czy wyraziście ukazujące kontekst polityczny, jak defilada „wojsk sprzymierzonych” z 1969 roku, rok po inwazji na Czechosłowację. „Kronikę wrocławską” zamyka sekwencja z marszu w intencji uwolnienia więźniów politycznych zorganizowanego przez NZS i Solidarność w roku 1981.
Siłą tych obrazów jest rejestracja pozbawiona z góry założonych tez i wynikająca z entuzjazmu filmowania i utrwalania zdarzeń.
Oryginalne materiały są nieme. W tej publikacji zostały wzbogacone o ścieżkę dźwiękową autorstwa Marcina Lenarczyka (djLenar), wybitnego artysty dźwiękowego pracującego także z filmem dokumentalnym.
Filmy pana Włodzimierza Kałdowskiego są jak wehikuł czasu, z łatwością przenoszą widza w codzienność sprzed kilkudziesięciu lat pozwalając mu stać się przechodniem na ulicach Wrocławia.

Alicja i Mariusz Jodkowie

12 stycznia, godz. 10:00
„Bitwa wrocławska”
Reż. Beata Januchta

Film dokumentalny o genezie, przebiegu i konsekwencjach największej w historii Polski manifestacji ulicznej stanu wojennego. Film w znaczący sposób weryfikuje i zmienia obecny stan wiedzy historycznej na temat wydarzeń z 31 sierpnia 1982.
Film jest pełen niepublikowanych do tej pory materiałów archiwalnych i zaskakujących spotkań po latach. Pamiętnik głównego bohatera wraca w obrazach w formie animacji, co pozwala wejść w świat wewnętrznych przeżyć bohatera. Widzimy nagromadzenie obrazów, dźwięków, emocji, które towarzyszyły temu jednemu niezwykłemu dniu.

12 stycznia, godz. 18:30
Kadry Wrocławia – The best
Zestaw najlepszych, najciekawszych filmów, które były wyświetlone w ramach Kadrów Wrocławia w latach poprzednich. Układają się w spójną opowieść o mieście, które przeszło dramatyczną drogę od Breslau do Wrocławia, odradzając się z gruzów niczym feniks z popiołów.

W programie:
Schlesien (Silezie), 1935 – Filmoteka Narodowa
Niemiecki krajoznawczy film dokumentalny z lat 30. XX wieku, w którym zaprezentowane zostały śląskie miasta na czele z Wrocławiem jako stolicą regionu.

Wyrok na miasto (1968),
reżyseria: Janusz Chodnikiewicz
Wstrząsający obraz życia oblężonego miasta. Komentarzem do unikatowych archiwalnych zdjęć (m.in. niemieckiej kroniki wojennej) są wspomnienia niemieckiego księdza Paula Peikerta, autora „Kroniki oblężenia Wrocławia w roku 1945”.

Wrocław 1959 (1959)
reżyseria: Jadwiga Plucińska
Wrocław roku 1959 jest miastem kontrastów. Z jednej strony tętniące życiem i nowoczesne śródmieście, z drugiej zaniedbane, ciągle jeszcze leżące w ruinach przedmieścia.

Odbudowa Wrocławia (2005),
reżyseria: Marcin Bradke
Film opowiada o powojennej odbudowie Wrocławia, pokazuje problemy, jakie towarzyszyły temu przedsięwzięciu. Autorzy przypominają historię miasta i jego wielokulturową przeszłość. Odbudowa Wrocławia była rozłożona na lata i kolejne etapy. Przez kilka pierwszych powojennych lat po prostu odgruzowywano zburzone doszczętnie domy.

13 stycznia, godz. 18:30
Kadry Wrocławia: Wrocław leży nad Odrą – powódź 1997 i inne materiały

Blok filmów i materiałów archiwalnych nawiązujący do 20. rocznicy powodzi z 1997 roku. W bloku tym zestawione zostały filmy obrazujące związek miasta z rzeką. Obok archiwalnych dokumentów, fragmentów Polskiej Kroniki Filmowej (począwszy od lat 40. minionego wieku) będzie można zobaczyć materiały filmowe z powodzi tysiąclecia, która przed dwudziestu laty nawiedziła nasze miasto (fragmenty filmu „Powódź tysiąclecia”, newsy z TVP Wrocław oraz „Twierdza Wrocław”). Zostaną one poprzedzone krótkim materiałem na temat kataklizmu, który nawiedził Wrocław w 1903 roku. W bloku tym znajdzie się także „Wrocław leży nad Odrą”, film oświatowy z 1964 roku, który pokazuje ówczesną stolicę Dolnego Śląska i jej związki z rzeką.

Bilety i więcej informacji: http://www.kinonh.pl/lista.do?typ=cykl&idCyklu=681

 

Foto: Mat. prasowy / Fotopolska