Pod koniec listopada tego roku zostanie zrealizowany projekt z budżetu obywatelskiego, który został złożony w 2014 r. Nad rzeką Ślęzą na Oporowie powstanie park Mamuta, z charakterystyczną zjeżdżalnią w kształcie zwierzęcia. Mieszkańcy Oporowa, zgłaszając projekt urządzenia parku z pieniędzy Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, nazwali go parkiem Mamuta, ponieważ chcieli nawiązać do odnalezionych w tym miejscu szczątków prehistorycznego zwierza. 

Inicjatywa w 2014 roku zdobyła 5,2 tys. głosów. Niestety, mimo że przyznano projektowi 1,5 mln zł z budżetu, to inwestycja długo nie mogła ruszyć.

Część terenów była używana przez działkowców. Musieliśmy wypowiedzieć umowy, ale wymaga to czasu na zebranie plonów – tłumaczy Bartłomiej Świerczewski, szef biura partycypacji magistratu. 

 

Największym problemem była jednak linia energetyczna, biegnąca przez ten teren. Świerczewski: – Firma Tauron musiała ją przebudować, by mieszkańcy mogli bezpiecznie przebywać pod spodem. Te prace dopiero się zakończyły.

Mieszkańcy nie czekali i sami zaczęli dbać o teren. Posadzili pas drzew, a w maju wspólnie z wolontariuszami jednej z korporacji zasadzili róże.

Teraz w końcu zacznie się urządzanie parku. Zarząd Zieleni Miejskiej w ubiegłym tygodniu ogłosił przetarg na wykonawcę. Projekt stworzyło biuro Creoproject Bartosza Żmudy.

 

Najpierw teren będzie oczyszczony z chwastów i gruzu. Potem wybudowane będą żwirowe i drewniane ścieżki. W centralnej części parku powstanie plac zabaw, a w nim konstrukcja do zabaw w kształcie mamuta, przypominająca o odkryciu jego szczątków.

Pojawi się też siłownia terenowa (tzw. cross-mut) z drążkami do podciągania, urządzeniami do chodzenia po linie czy do przeskoków. Przewidziano również instalację ławek parkowych, stojaków na rowery, tablice z regulaminem parku, a także powitalne totemy. 

 

Nasadzonych będzie ok. 500 drzew, w tym np. 31 klonów polnych i 82 lipy drobnolistne. Kilkaset drzew (głównie owocowych, pozostałych po działkach) trzeba będzie zaś wyciąć.

Na oferty firm ZZM czeka do 17 sierpnia. Zakończenie robót zaplanowano na koniec listopada tego roku.

 

Foto: Creoproject