Kadry Wrocławia to pokazy archiwalnych filmów o Wrocławiu od kilku lat stały się stałym elementem kulturalnego życia miasta. W trakcie pięciu już edycji kilkudniowych przeglądów to ponad 30 różnych filmów o stolicy Dolnego Śląska, które zgromadziły ponad 10 tysięcy widzów. Wiele pokazów odbywało się przy pełnych, największych salach. Nie dla wszystkich zainteresowanych starczyło miejsc. Podobnie było podczas ostatniego, piątego już przeglądu, który odbył się w styczniu 2018 roku. Dlatego organizatorzy na wyraźne życzenie widzów postanowili zorganizować bis powtórkę tego przeglądu.

W dniach 8-10 marca w Kinie Nowe Horyzonty wrocławianie będą mogli ponownie obejrzeć głośną i wciąż aktualną „Bitwę wrocławską” (w pokazie wezmą udział twórcy filmu), blok Wrocław The Best – zestaw najlepszych, najciekawszych filmów, które były wyświetlone w ramach Kadrów w latach poprzednich oraz przygotowany wspólnie z Galerią Entropia pokaz filmu „Włodzimierz Kadłowski – człowiek z kamerą” – dokumentalne materiały filmowe z Wrocławia z lat 1956-1981.
Tradycyjnie już każdy z pokazów poprzedzony zostanie krótkim wprowadzeniem prelegenta.
Bilety do kupienia na stronie www.kinonh.pl

PROGRAM I OPISY FILMÓW

8 marca, godz. 18:30 i 9 marca, godz. 10:00
„Bitwa wrocławska”
Reż. Beata Januchta

Film dokumentalny o genezie, przebiegu i konsekwencjach największej w historii Polski manifestacji ulicznej stanu wojennego. Film w znaczący sposób weryfikuje i zmienia obecny stan wiedzy historycznej na temat wydarzeń z 31 sierpnia 1982.
Film jest pełen niepublikowanych do tej pory materiałów archiwalnych i zaskakujących spotkań po latach. Pamiętnik głównego bohatera wraca w obrazach w formie animacji, co pozwala wejść w świat wewnętrznych przeżyć bohatera. Widzimy nagromadzenie obrazów, dźwięków, emocji, które towarzyszyły temu jednemu niezwykłemu dniu.

 

9 marca, godz. 18:30
WŁODZIMIERZ KAŁDOWSKI – CZŁOWIEK Z KAMERĄ
Dokumentalne materiały filmowe z Wrocławia 1956 – 1981
___________________

filmy 16 mm
Włodzimierz Kałdowski
projekt | dvd | kuratorzy
Alicja & Mariusz Jodko
ścieżka dźwiękowa
Marcin Lenarczyk [djLenar]
tekst do bookletu dvd
Katarzyna Kaczorowska
produkcja
GALERIA ENTROPIA 2016
www.entropia.art.pl
___________________

Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
___________________

„Włodzimierz Kałdowski – człowiek z kamerą” to film składający się z wielu unikatowych, fascynujących materiałów dokumentalnych zrealizowanych na taśmie 16 mm we Wrocławiu w latach 1956-1981 przez obecnie 94-letniego autora – pana Włodzimierza Kałdowskiego.
Włodzimierz Kałdowski po kamerę sięgnął w latach 50., będąc już zawodowym fotografem. Odtąd utrwalał życie Wrocławia i jego mieszkańców także na taśmie 16 mm. Zrealizował ponad 150 filmów popularno-naukowych i turystycznych. Przede wszystkim jednak spontanicznie dokumentował publiczny wymiar zmieniającego się otoczenia – podnoszącego się z gruzów i coraz mocniej tętniącego życiem miasta. Jego zbiory fotograficzne i filmowe zogniskowane na Wrocławiu tworzą wielowymiarową kronikę polskiej powojennej rzeczywistości.
Film skupia się głównie na unikalnych materiałach wykonanych w drugiej połowie lat 50. i latach 60. Stanowią one swoisty katalog życia miasta i jego mieszkańców. Znajdujemy tu kulturę (np. rejestracje pierwszych spektakli Henryka Tomaszewskiego), sport, politykę, transport, zabawę, pracę, rekreację… Są też momenty bardziej dramatyczne, jak katastrofa budowlana na Pl. Grunwaldzkim czy wyraziście ukazujące kontekst polityczny, jak defilada „wojsk sprzymierzonych” z 1969 roku, rok po inwazji na Czechosłowację. „Kronikę wrocławską” zamyka sekwencja z marszu w intencji uwolnienia więźniów politycznych zorganizowanego przez NZS i Solidarność w roku 1981.
Siłą tych obrazów jest rejestracja pozbawiona z góry założonych tez i wynikająca z entuzjazmu filmowania i utrwalania zdarzeń.
Oryginalne materiały są nieme. W tej publikacji zostały wzbogacone o ścieżkę dźwiękową autorstwa Marcina Lenarczyka (djLenar), wybitnego artysty dźwiękowego pracującego także z filmem dokumentalnym.
Filmy pana Włodzimierza Kałdowskiego są jak wehikuł czasu, z łatwością przenoszą widza w codzienność sprzed kilkudziesięciu lat pozwalając mu stać się przechodniem na ulicach Wrocławia.

Alicja i Mariusz Jodkowie

 

10 marca, godz. 18:30
Kadry Wrocławia – The best
Zestaw najlepszych, najciekawszych filmów, które były wyświetlone w ramach Kadrów Wrocławia w latach poprzednich. Układają się one w spójną opowieść o mieście, które przeszło dramatyczną drogę od Breslau do Wrocławia, odradzając się z gruzów niczym feniks z popiołów.

W programie:
Schlesien (Silezie), 1935 – Filmoteka Narodowa
Niemiecki krajoznawczy film dokumentalny z lat 30. XX wieku, w którym zaprezentowane zostały śląskie miasta na czele z Wrocławiem jako stolicą regionu.

Wyrok na miasto (1968),
reżyseria: Janusz Chodnikiewicz
Wstrząsający obraz życia oblężonego miasta. Komentarzem do unikatowych archiwalnych zdjęć (m.in. niemieckiej kroniki wojennej) są wspomnienia niemieckiego księdza Paula Peikerta, autora „Kroniki oblężenia Wrocławia w roku 1945”.

Wrocław 1959 (1959)
reżyseria: Jadwiga Plucińska
Wrocław roku 1959 jest miastem kontrastów. Z jednej strony tętniące życiem i nowoczesne śródmieście, z drugiej zaniedbane, ciągle jeszcze leżące w ruinach przedmieścia.

Odbudowa Wrocławia (2005),
reżyseria: Marcin Bradke
Film opowiada o powojennej odbudowie Wrocławia, pokazuje problemy, jakie towarzyszyły temu przedsięwzięciu. Autorzy przypominają historię miasta i jego wielokulturową przeszłość. Odbudowa Wrocławia była rozłożona na lata i kolejne etapy. Przez kilka pierwszych powojennych lat po prostu odgruzowywano zburzone doszczętnie domy.

 

KONKURS!

Mamy do rozdania po podwójnej wejściówce na każdy seans.

Aby wziąć udział w konkursie należy wpisać w komentarzu pod tym artykułem, który termin i godzina najbardziej Wam odpowiada oraz wpisać swój mail do NEWSLETTERA, który znajduje się na dole strony. Spośród osób, które wykonają te dwie czynności wybierzemy 4, które otrzymają od nas podwójną wejściówkę na wybrany termin.

Wyniki ogłosimy 7.03.18 (środa) o godz. 20.00

 

Do dzieła!

 

Wyniki:

Zwycięzcy:

Asia Mikusek – 10.03 godz. 18:30

Szymon Boksa – 9.03 godz. 10:00

Agnieszka Pleskacewicz – 9.03 godz. 18:30

 

Wygrywacie podwójne zaproszenia. Gratulujemy i dziękujemy wszystkim za udział!