20 września ruszyły rezerwacje na 12. edycję Restaurant Week. Jesienne wydarzenie odbędzie się w dniach 17 – 31 października, pod hasłem „Destynacja Restauracja”. Hasło w prostej linii nawiązuje do odkrywania kuchni świata, poprzez polską scenę restauracyjną. Najbliższa edycja Restaurant Week obejmie swoich zasięgiem 13. regionów i po raz pierwszy na Podhalu. Rezerwacje na trzydaniowe doświadczenie restauracyjne są dostępne na stronie www.RestaurantWeek.pl w cenie 49 zł.

Podróżujemy, aby jeść. Jemy, aby podróżować. O podróżowaniu przez jedzenie można napisać książkę. Albo wybrać się w kulinarną podróż, która czeka na nas tuż za rogiem. Pozwolić smakom zabrać się na wybrany koniec świata. Podróże kształcą, pozwalają doświadczyć historii i kultury danego miejsca. Wakacyjne destynacje to również okazja do odkrywania nowych smaków, nieznanych dotąd dań, przygotowywanych wedle ściśle strzeżonych lokalnych receptur. Podróżowanie przez jedzenie daje możliwość przeniesienia się w odległe zakątki świata za pośrednictwem smaków i aromatów wydobywających się z oryginalnych przypraw. Restauracje specjalizujące się w kuchniach świata, to doskonały pretekst do tzw. City Break z ominięciem długich kolejek na lotniskach oraz korków na autostradach.

To dzięki restauracjom możemy natychmiast spełniać marzenia o dalekich kulinarnych podróżach. Wybierzmy się w nie razem z biurem podróży Restaurant Week. Dzięki niemu smaki najdalszych
i bliższych zakątków świata są tylko jedno kliknięcie od gości! Celem zbliżającej się kolejnej edycji Restaurant Week, pod hasłem „Destynacja Restauracja” jest przygotowanie kulinarnej podróży dookoła świata bez wyjazdu z miasta. Rezerwacje są już dostępne na stronie RestaurantWeek.pl. Destynacja Restauracja!

 

W ramach Restaurant Week, wrocławscy Szefowie Kuchni przyznają, że czerpią inspiracje z podróży.

KATARZYNA DANIŁOWICZ – SZEF KUCHNI W RESTAURACJI OLSZEWSKIEGO 128

Gotowanie polega na nieustannym poszukaniu nowych smaków. Podczas podróży doznajesz nowych bodźców, które uruchamiają wyobraźnię. To są takie małe „ohy” i „ahy”. Myślisz sobie: o to dobry pomysł, a jakby to połączyć z tym, a tamto przygotować tak? To nieustanne inspirowanie się, ale też odkrywanie nowych produktów. W każdym rejonie trochę inaczej robi się ser, sok jabłkowy czy korzysta się z innych przypraw. Wszystkie te szczegóły składają się potem na smak.

Olszewskiego 128 jest miejscem, w którym dużo kulinarnie podróżujemy. Nasze dania są mało oczywiste. Ważny jest nie tylko smak, ale też struktura i kolor. Nawet mały listek mikrozioła ma znaczenie. W karcie jesiennej łatwo znajdziemy wpływ kuchni japońskiej, wschodniej. Nawet struktura menu jest inspirowana krajami południowymi – zaczynamy od pieczywa i dodatków w formie past.  

Lubię curry, ale podczas Restaurant Week podamy je w formie żelu do naszej sałatki. Codziennie planuję, czytam, wspominam, rozmawiam. Kreatywność rozwija się w najmniej oczekiwanych momentach. Każde danie jest ważne i każde danie ma ciekawą historię. Pamiętajmy, że podróże nie muszą być długie i dalekie. Czasem wystarczy po prostu zmienić perspektywę. 

MARIUSZ KUCHARCZAK – SZEF KUCHNI W RESTURACJI BARKA TUMSKA – SŁODOWA 10

Specjalizuję się w kuchni polskiej, tradycyjnej, dlatego dla mnie najbardziej cenne są podróże po naszym kraju. Z każdego wyjazdu staram się wracać z nowymi pomysłami i inspiracjami, które mogę przenieść do karty menu w Restauracji. Podczas podróży staram się poznać produkty charakterystyczne dla danego regionu, lokalne gospodarstwa wytwórcze specjalizujące się w regionalnych i tradycyjnych produktach, ludzi z pasją.

W menu przygotowanym na Festiwal Restaurant Week – jesień 2018 starałem się wykorzystać produkty od lokalnych producentów, które nawiązują do kuchni polskiej, tradycyjnej, można znaleźć w nim:

–  Cappuccino dyniowe z rokitnikiem, pianką z prażonych jabłek i cynamonem – dynia, główny składnik cappuccino pochodzi z zaprzyjaźnionego z nami gospodarstwa na Dolnym Śląsku, natomiast akompaniujące jej dodatki: rokitnik, jabłka i cynamon na myśl od razu przywodzą nadchodzącą porę roku – jesień

– Wolno duszone policzki z dzika w sosie własnym z puree z pasternaku i smażonymi rydzami na maśle – w tym daniu głównym produktem lokalnym są policzki z dzika oraz rydze pochodzące z terenów znajdujących się w Borach Dolnośląskich

W swojej kuchni wykorzystuję produkty z miejsc, w których byłem, miałem okazję przyjrzeć się ich obróbce, poznać ludzi, którzy je produkują, wytwarzają, dzięki czemu każdy Gość mojej Restauracji może skosztować prawdziwie regionalnych i lokalnych dań.  Dla mnie uznanie Gości i możliwość pokazania im naszego kraju na talerzu to największa radość i motywacja do kolejnych działań.

 

SZEF KUCHNI PAWEŁ BŁASZCZYK – RESTAURACJA ALYKI

Temat tej edycji czyli „Destynacja Restauracja” jest bardzo bliski sercu Alyki, ponieważ restauracja została otwarta właśnie  dzięki pasji do podróżowania i dobrego jedzenia właścicieli. Restauracja Alyki to jedna wielka podróż!  Codziennie znajdziecie u nas Państwo dawkę podróżniczych inspiracji zarówno w karcie menu, gdzie oprócz polskich klasycznych dań znajduję się np. hiszpańska szakszuka z chorizo czy tagliatelle z wołowiną marynowaną w tandoori, ale również na ścianach restauracji. Czerpiemy garściami inspiracje z przepisów przywiezionych z całego świata i dodajemy do nich nasz smak. W menu festiwalowym w wersji wegetariańskiej przygotowaliśmy dla Gości empanadas, a przepis na ich ciasto przyjechał do nas aż z Argentyny! To danie jak i wszystkie inne, które przygotowaliśmy na festiwal mają w sobie nutkę naszych podróżniczych inspiracji.

 

MICHAŁ SZURMAK – SZEF KUCHNI RESTAURACJI KORBA

Destynacja Restauracja . 

Ryszard Kapuściński w swoich „Podróżach z Heredotem” pisał : 

– Istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej.

Podobnie z gotowaniem i pracą w kuchni , gdy ktoś raz zasmakował takiego życia , zawsze już będzie potrzebował tego rodzaju adrenaliny do życia . Zetknięcie tych dwóch chorób otwiera w człowieku nowe horyzonty i nieustannie popycha do odkrywania i smakowania. 

Każda podróż, nawet 30 km za miasto może być początkiem czegoś wyjątkowego , wystarczy tylko wytężyć wzrok , słuch i serce. Inspiracje płynące z natury , ze spotkań z ludźmi , innych kultur czy chociażby innych regionów wpływają na moją pracę nieustannie. Niejednokrotnie na pozór przypadkowe spotkanie, wywarło olbrzymi wpływ na moją filozofię gotowania, podejście do produktu  czy spojrzenie na świat. 

Na co dzień staram się gotować jak najbardziej lokalnie i sezonowo, jednak to bez wątpienia podróże otwierają mi oczy na rzeczy nowe, piękne i niezwykle smaczne , czego i Państwu życzę.

Podobnie jak w każdej edycji, organizatorzy przygotowali dla gości masę niespodzianek. Główną nagrodą w konkursie zdjęciowym ostatniej edycji był rejs LOT-em i kolacja w Singapurze. Nadchodząca edycja zapowiada się jeszcze okazalej, do wygrania bowiem będzie rejs do Włoch klasą Business i kolacja w Osteria Francescana – najlepszej restauracji świata!

Ponadto w ramach ceny każdej rezerwacji na wszystkich gości Festiwalu czekać będzie niespodzianka od sponsora wydarzenia, Martini. Kropla Délice to oficjalna woda Festiwalu Restaurant Week. Jej kompozycja składników mineralnych, idealne nagazowanie oraz elegancka butelka doskonale pasują do wybitnych festiwalowych dań serwowanych przez najlepszych Szefów Kuchni.

**********************************************************************************

Do zobaczenia przy stole!

Daty Festiwalu: 17 – 31 października

Otwarcie Rezerwacji: 20 września

Rezerwacje: www.RestaurantWeek.pl

Lokalizacje: Warszawa, Kraków, Wrocław, Rzeszów, Łódź, Poznań, Białystok, Lublin, Szczecin, Trójmiasto, Silesia, Warmia i Mazury oraz Podhale

Sponsor wydarzenia: Martini

Festiwalowy koktajl: Martini Tonic

 

Artykuł objęty patronatem medialnym.