Bitwa wrocławska”, film o największej demonstracji Solidarności, to bardzo ważne świadectwo najnowszej historii Wrocławia. Dlatego projekcja obrazu stała się jednym z najciekawszych wydarzeń w ramach cyklu Kadry Wrocławia. Specjalny pokaz zorganizowany w listopadzie 2016 roku został bardzo dobrze przyjęty przez widzów, z których część brała bezpośredni udział w tamtych wydarzeniach. Kadry Wrocławia zdecydowały się zatem na wprowadzenie filmu do repertuaru kinowego.

 

„Bitwę” można obejrzeć w następujących terminach:

18.02 sobota, godz. 17.00
28.02 wtorek, godz. 18.00
09.03 czwartek, godz. 20.00
15.03 środa, godz. 18.00
23.03 czwartek, godz. 20.00
30.03 czwartek, godz. 20.30 [addAdSense] 

O filmie: 
BITWA WROCŁAWSKA
REŻYSERIA: Beata Januchta
SCENARIUSZ: Beata Januchta
GATUNEK: film dokumentalny
CZAS TRWANIA: 115′
PRODUKCJA: Polska 2016
ZDJĘCIA: Krzysztof Kozłowski
MUZYKA: Łukasz Targosz
DYSTRYBUCJA: Kadry Wrocławia

„Bitwa wrocławska” to film dokumentalny o genezie, przebiegu i konsekwencjach największej w historii Polski manifestacji ulicznej stanu wojennego. Film w znaczący sposób weryfikuje i zmienia obecny stan wiedzy historycznej na temat wydarzeń z 31 sierpnia 1982 r. Główny bohater filmu miał wtedy 15 lat. Już od kilku miesięcy prowadził pamiętnik. Zapisywał informacje o tym, co dzieje się w kraju, gromadził wycinki z gazet, utrwalał wrażenia z mszy za ojczyznę, w których uczestniczył. Przed 31 sierpnia jego opowieść się zmienia. Pojawiają się informacje o samochodach milicyjnych na rejestracjach z innych województw, o zwiększeniu częstotliwości i liczebności patroli a nawet o używanym przez funkcjonariuszy typie uzbrojenia… Dziś jest dorosłym człowiekiem, ale żyje wspomnieniami. Decyduje, żeby zanieść swój pamiętnik do Instytutu Pamięci Narodowej i zacząć konfrontować zapiski z dokumentami, które zachowały się po służbie bezpieczeństwa…
Film „Bitwa wrocławska” opowiada historię w kilku warstwach. Jedną z nich jest wewnętrzny świat wspomnień głównego bohatera, który będąc 15-letnim chłopcem zapisywał swoje obserwacje w pamiętniku. W ten świat wchodzimy dzięki trójwymiarowym, czarno-białym animacjom zrealizowanym przez studio JuicE. Ponadto „Bitwa wrocławska” pełna jest niepublikowanych do tej pory materiałów archiwalnych. W filmie znalazły się także wspomnienia uczestników tamtych zdarzeń. Widzimy nagromadzenie obrazów, dźwięków, emocji, które towarzyszyły temu jednemu niezwykłemu dniu.
Nie da się zrozumieć dzisiejszego Wrocławia bez wejścia w tę historię. Nie da się zrozumieć wrocławskiej opozycji, bez przypomnienia istoty sporu, który wtedy rozgrzewał serca podziemnych działaczy. Trzeba posłuchać Władysława Frasyniuka, Kornela Morawieckiego i ich współpracowników. Trzeba posłuchać co i jak mówią o sobie nawzajem.

Bilety do kupienia w kasach Kina Nowe Horyzonty (Kazimierza Wielkiego 19a -21) oraz na stronie: http://www.kinonh.pl/film.do?id=13196

 

Foto: mat. prasowy