5 najlepszych muzeów we Wrocławiu.

1. Muzeum Narodowe we Wrocławiu i Panorama Racławicka
Jedne z bardziej charakterystycznych miejsc na mapie Wrocławia. Oba te miejsca znalazły się na drugim miejscu ze względu na możliwość zwiedzania ich na jednym bilecie. Przeogromna kolekcja obrazów, rzeźb i zabytkowych przedmiotów. Żeby zwiedzić całe muzeum potrzeba kilku godzin. Sztuka polska, śląska, europejska to tylko niektóre z epok zawartych w ekspozycjach.
Panoramy Racławickiej nikomu przedstawiać nie trzeba. Monumentalny olejny obraz idealnie oddaje scenę bitwy pod Racławicami. Dzięki perspektywie i owalnemu kształtowi ma się uczucie jakbyśmy tam byli.

Plac Powstańców Warszawy 5


2. Hydropolis
Centrum Wiedzy o wodzie zdobywa pierwsze miejsce w tym zestawieniu. Bo to właśnie w tym miejscu możemy posiąść olbrzymią dawkę wiedzy bez najmniejszego wysiłku. Możemy przenieść się w rozległe głębiny oceanów i poznać organizmy, które tam żyją. Jedna z części ekspozycji poświęcona jest historii inżynierii wodnej, gdzie m.in. dowiemy się jak działa oczyszczalnia. Muzeum jest nowoczesne i bardzo klimatyczne, jedną z atrakcji może być również chmura „wyhodowana” w zamkniętym pomieszczeniu. Miejsce polecane dla rodzin z dziećmi jak i dla wszystkich zainteresowanym tematem wody.

Ul. Na Grobli 19-21

3. Kolejkowo
Największa makieta kolejowa w Polsce. Czyli innymi słowy najlepsze miejsce gdzie można zabrać nasze pociechy. Stworzone w Dworcu Świebodzkim muzeum przedstawia miniaturowy piękny świat. Twórcy zadbali o najdrobniejsze szczegóły aby jeszcze bardziej odwzorować rzeczywistość. W Kolejkowie możemy przyjrzeć się sielskiemu życiu na wsi czy wybrać się na plażę. Jest to ciekawe miejsce zarówno dla małych i dużych. Gwarantuje, że w tym muzeum nie będziecie się nudzić.

Plac Orląt Lwowskich 20B

4. Pawilon Czterech kopuł
Otwarty pół roku temu oddział Muzeum Narodowego jest obowiązkowym punktem zwiedzania wszystkich miłośników sztuki. Prezentowane są tam zbiory prac najznamienitszych polskich twórców 2. połowy XX w. i czasów współczesnych. Nieskazitelna biel we wszystkich salach dodatkowo uwypukla piękno obrazów i rzeźb. W muzeum możemy zobaczyć około dwadzieścia tysięcy eksponatów, które reprezentują wszystkie formy artystyczne. Od malarstwa przez instalacje przestrzenne, grafikę i fotografię.

ul. Wystawowa 1

 

5. Muzeum Pana Tadeusza
Miejsce gdzie romantyzm stapia się z współczesnością. Z jednej strony mamy historię, czasy szlacheckie w Polsce, romantyzm i jego wpływ na teraźniejszość, czy rękopis Pana Tadeusza. Po drugiej stronie znajdziemy wątki bardziej współczesne, radio Wolna Europa czy śmierć Stalina. W Muzeum Pana Tadeusza obie te części łączą się w spójną całość. Muzeum ma na celu ukazanie Pana Tadeusza oraz samego Mickiewicza jako kluczowych dla kształtowania się polskiej tradycji walki o niepodległość. Łączy się z życiorysami Władysława Bartoszewskiego i Jana Nowaka-Jeziorańskiego, którzy przekazali swoje zbiory.

ul. Rynek 6

Tekst: Dagmara Noszczyk
Foto: Fotopolska / Licho / Łukasz Giza /instagram: asieka77 / Karpiński Kamil